„Walka o panowanie w głębinach” - spotkanie z M. Westphalem


Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prof. dr hab. Paweł Machcewicz oraz Dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Tomasz Miegoń, zapraszają na promocję książki Marcina Westphala Walka o panowanie w głębinach

walka-o-panowanie-w-glebinach,big,539825Monografia Marcina Westphala poświęcona została okrętom bez wątpienia zasługującym na miano rewolucyjnych w historii rozwoju techniki podwodnej. Schichauwerft w Gdańsku była jedną z trzech stoczni, wytypowanych do budowy typu XXI. Miały być jedną z hitlerowskich wunderwaffe - na szczęście nie zdążyły wziąć udziału w walkach II wojny światowej. Wpłynęły jednak znacząco na powojenne tendencje w projektowaniu i budowie okrętów podwodnych.  Na typie XXI wzorowano m.in. sowieckie okręty projektu 613 (wg. nomenklatury NATO „Whiskey”) - 4  służyły w latach 1962-1986 pod polską banderą: „Orzeł”, „Bielik”, „Sokół”, „Kondor”.

Jednym z zachowanych do dzisiaj okrętów podwodnych typu XXI jest U-2540. Zbudowany został w stoczni Blohm & Voss, w Hamburgu - w służbie od 24 lutego 1945 - nie zdążył jednak odbyć ani jednego patrolu bojowego, zatopiony został przez własną załogę
4 maja 1945 w pobliżu Flensburga. W czerwcu 1957 podniesiony, wyremontowany i wcielony do Bundesmarine, pod nazwą „Wilhelm Bauer” służył jako okręt doświadczalny. W latach 1970 - 1982, testowano na nim wyposażenie dla nowych typów okrętów podwodnych.

„Wilhelm Bauer” zakupiony przez Deutsches Schiffahrtsmuseum w Bremerhaven został odrestaurowany - przywrócono mu zewnętrzny wygląd z okresu wojny - od 1984 pełni funkcję okrętu-muzeum.

Spotkanie obędzie się w najbliższy wtorek (16.06.2015 r.) o godz.17.00 w sali konferencyjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1B.

W promocji udział wezmą: 

Autor - Marcin Westphal – historyk i archiwista, absolwent Uniwersytetu Gdań­skiego, kierownik działu wystawienniczego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Współautor scenariusza stałej wystawy plenerowej: „Westerplatte. Kurort – Bastion – Sym­bol„ oraz książki ”Śladami ludzi morza. Jan Stankiewicz – kapitan żeglugi wielkiej” (wraz z Lidią Potykanowicz-Sudą, 2008).

Recenzent - prof. dr hab. Waldemar Rezmer – pracownik  Zakładu Historii Wojskowej Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek Komisji Historii Wojskowej KNH PAN.

Jak podkreślił prof. Rezmer - Monografia Marcina Westphala jest najpełniejszym polskim opracowaniem odzwierciedlającym frag­ment historii niemieckiej floty podwodnej i dziejów techniki okrętowej. Będzie ona niezmiernie pomocna nie tylko przy pisaniu nowej syntezy II wojny światowej na morzu, lecz także stanie się użyteczna do przygotowania historii techniki wojskowej XX wieku.

Opinię wyraził także prof. dr hab. Jan Kazimierz Sawicki - Dobrze się stało, że Mar­cin Westphal przełamał tę barierę niemocy i w polskim piśmiennictwie pojawia się cenne opracowanie o najnowszej wojennej produkcji niemieckich okrętów podwodnych w Gdyni i Gdańsku. (…) Wydanie tego tomu wydatnie wzbogaci polską historiografię związaną obszarowo nie tylko z dziejami morskimi III Rzeszy, ale również dziejami morskimi Rzeczypospolitej Polskiej okresu wojny.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz