Prace ekshumacyjne w Białymstoku: wśród znalezionych szczątki dzieci


Od poniedziałku trwają prace ekshumacyjne na terenie dawnego ogrodu więziennego wokół Aresztu Śledczego w Białymstoku, przy ul. Kopernika 21. Do dnia dzisiejszego wydobyto szczątki 29 osób.

Areszt Śledczy w Białymstoku. Stan współczesny/ fot. Nefmm CC-BY-3.0

Areszt Śledczy w Białymstoku. Stan współczesny/ fot. Nefmm CC-BY-3.0

Biegły sądowy z zakresu antropologii zakończył oględziny wydobytych we wtorek szczątków mężczyzny i pięciorga dzieci, z których wynika, że mężczyzna był w wieku od 30 do 35 lat, jedno dziecko było noworodkiem, zaś pozostałe w wieku od 2 do 5 lat. Wczoraj natomiast w jednej z jam grobowych, zlokalizowanych przy bloku mieszkalnym przy ul. Kopernika, wydobyto szczątki dwóch osób dorosłych i dwojga dzieci.

- Szkielety osób dorosłych zostały odnalezione w stanie uszkodzonym, niekompletnym. Uszkodzenia te nastąpiły najprawdopodobniej podczas budowy fundamentów tego bloku. Przy szkieletach znaleziono medalik i hak mundurowy - poinformował szef pionu śledczego IPN w Białymstoku prok. Janusz Romańczuk.

We środę natrafiono na jamę grobową, w której znaleziono szczątki trzech dorosłych mężczyzn. Jeden z wydobytych szkieletów nosi ślady obrażeń mogących być skutkiem pobicia, a także ślady postrzału w czaszkę, zaś drugi – postrzału w czaszkę, korpus i przedramię. Znaleziono tam także pocisk, najprawdopodobniej kalibru 7,62 mm.

Pierwsze badania na terenie aresztu śledczego w Białymstoku rozpoczęły się jeszcze w 2013 roku, wtedy w lipcu i październiku odkryto pierwsze szczątki. Na większą skalę prace kontynuowano w maju, a potem we wrześniu 2014 roku. Szczątki znalezione w tym tygodniu wokół białostockiego aresztu zostały zlokalizowane podczas sondaży archeologicznych, przeprowadzonych we wrześniu 2014 roku. Prace będą prowadzone w tym miejscu do 3 lipca 2015 r.

Po zakończeniu wszystkich prac ekshumacyjnych planowany jest uroczysty pochówek wydobytych szczątków.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. ameba pisze:

    Kiedy wreszcie rozliczymy się z przeszłością? bestie które są za to odpowiedzialne udają zasłużonych obywateli, pobierają wysokie emerytury i pozostają bez odpowiedzialności. Obiecano im, że Polska nie odrodzi się by ich za zdradę osądzić.

Zostaw własny komentarz