Najstarsza szkoła jeździecka w Wiedniu obchodzi 450 - lecie


Wiedeńska szkoła jazdy zwana „hiszpańską” obchodzi w tym roku 450 - lecie swojego funkcjonowania. Od kilku stuleci jej dumą i symbolem są białe ogiery lipicańskie, które pochodzą z Andaluzji. Ich charakterystyczna nazwa pochodzi od stadniny w Lipicy.

Ogier z Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu

Uroczystości odbędą się z udziałem członków rodziny Burbonów hiszpańskich, m. in. księżna de Lugo Helena, najstarsza córka króla Juana Carlosa I Burbona, siostra obecnego króla Hiszpanii Filipa VI. Pokazy jeździeckie odbędą się na placu Heldenplatz w Wiedniu. Na pokazy przybędą też dzianety z Królewskiej Andaluzyjskiej Szkoły Jazdy Konnej z Jerez de la Frontera.

Tradycję tą przywiózł ze sobą do Wiednia w 1521 roku arcyksiążę Austrii Ferdynand I Habsburg, brat króla Hiszpanii Karola I. Specjalnie sprowadzono w tym celu andaluzyjskie konie, umiejętnych jeźdźców oraz najlepszych trenerów. Tak powstała Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy.

Habsburgowie postanowili założyć własną stadninę. W 1580 roku austriacki arcyksiążę Karol I sprowadził do Lipicy najlepsze wierzchowce, które dały początek obecnej hodowli.Obecnie Lipica znajduje się na terenie Słowenii. Więzi i tradycja łącząca je z Wiedniem jest tylko powodem do międzynarodowej dumy i prestiżu.

Wiedeńska Dworska Szkoła Jazdy Hiszpańskiej od 2013 roku figuruje na liście niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO; nauczane tam i pokazywane umiejętności stanowią najwyższą formę sztuki jeździeckiej. Do jej osiągnięcia niezbędne jest pełne zaufanie między jeźdźcem a koniem, którzy stają się towarzyszami na życie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Kinga pisze:

    Gdzie jest ta szkoła?

Zostaw własny komentarz