Pocztówkę wysłaną przez Pabla Picassa sprzedano za ponad 200 tysięcy euro


Za ponad 200 tysięcy euro sprzedano w Niemczech widokówkę, wysłaną w 1918 roku przez Pabla Picassa, której adresatem był jego przyjaciel, poeta Guillaume Apollinaire. Prawie stuletnia kartka pocztowa nie dotarła jednak nigdy z położonej na południu Francji miejscowości Pau do Paryża, gdzie mieszkał Apollinaire.

Widokówka wzbudziła szczególne zainteresowanie wśród kolekcjonerów głównie za sprawą znajdującego się na niej szkicu, który nakreślił Picasso zamiast tekstu. Warto dodać, iż pocztówka pochodzi z okresu, w którym malarz tworzył swe najbardziej znane kubistyczne dzieła poświęcone martwej naturze.

W aukcji, której przedmiotem była kartki pocztowej wysłana 8 września 1918 przed Pabla Picassa wzięli udział licytanci z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji. Ostatecznie widokówka padła jednak łupem domu aukcyjnego Gärtner, który zapłacił za nią sumę przeszło dwustu tysięcy euro.

Dom aukcyjny, który wystawił pocztówkę na sprzedaż kupił ją od anonimowego francuskiego przedsiębiorcy. Widokówka nie dotarła nigdy do Apollinaire’a, czego potwierdzeniem jest pieczątka z napisem: „nie doręczono”. Poeta zmarł zaledwie parę miesięcy później zachorowawszy na hiszpankę.

Picasso i Apollinaire byli sobie bardzo bliscy, w 1918 malarz był nawet świadkiem na ślubie poety. Elementami szkicu na widokówce są kieliszek i fajka, z którą często Apollinaire trzyma w ustach na wykonanych przez swego przyjaciela portretach. Szkic sygnowany jest słowami „Sainte Apollinaire”, Picasso chciał tymi słowami prawdopodobnie rozweselić poetę oraz życzyć mu rychłego powrotu do zdrowia.

Źródło: Apollinaire pohlednici od Picassa nedostal – teď se vydražila za 5,5 milionu

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz