Z Warty wyłowiono kawałki żydowskich nagrobków


W okolicach miejscowości Mstów (Śląskie), wyłowiono (6.07) z Warty około stu fragmentów żydowskich nagrobków, pochodzących ze zniszczonego kirkutu. Na zachowanych częściach płyt nagrobnych widnieją napisy w alfabecie hebrajskim oraz symbole mówiące nam jaki zawód wykonywał zmarły.

Odkrycia kawałków macew dokonali archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. Ekipa naukowców wiedziała o zniszczonym kirkucie od lokalnej ludności, z którą rozmawiano. Według mieszkańców dewastacji dokonano głównie w okresie II wojny światowej, teren nekropolii wraz z macewami niszczyli Niemcy. Część rozbitych płyt nagrobnych wyrzucono do Warty, z innych robiono podkład pod chodniki.

Archeolodzy stwierdzili, że część nagrobków była wykonana z piaskowca inne zaś z żeliwa. Obecnie trwa proces katalogowania wydobytych szczątków, planuje się również odczytanie nagrobnych inskrypcji.

Kirkut w Mstowie został założony pod koniec XIX wieku, pozostało po nim zaledwie kilka macew oraz zarys małego wapiennego muru. Żydzi stanowili w Mstowie ok. 30% ludności, posiadali własną bożnicę i zbiory ksiąg.

Odkrycie jest wynikiem projektu badawczego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Miejsca pamięci i zapomnienia. Badania interdyscyplinarne na północnych terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej”, realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz