10 ważnych pytań o politykę historyczną. Wysłaliśmy kwestionariusze do partii politycznych


Trwają prace nad pierwszym w Polsce raportem, który przedstawi stan i wizję polskiej polityki historycznej. Jednym z jego elementów będzie stosunek do niej partii politycznych w Polsce. Wysłaliśmy do nich kwestionariusz zawierający 10 ważnych pytań.

politykahistoryczna

Polityka historyczna. Raport historia.org.pl / fot. CC-BY-SA 3.0

Ogłaszając początek prac nad naszym raportem o polskiej polityce historycznej wiedzieliśmy, że chcemy zrobić to w sposób systemowy. Pokazując punkt widzenia, który nie będzie ograniczał się tylko do jednego lub wybranych środowisk. By raport był pełny musi przedstawiać szeroki wybór pomysłów na politykę historyczną.

Ogromna rolą w jej tworzeniu odgrywają partie polityczne, jedna z nich będzie po październikowych wyborach rządzić Polską i kreować lub też nie politykę historyczną.

Dlatego  do partii politycznych, które w ostatnich wyborach prezydenckich wystawiły kandydat na prezydenta wysłaliśmy kwestionariusze zawierające 10 ważnych pytań. Uważamy, że to właśnie politycy mają największy wpływ na kreowanie rzeczywistości w Polsce, w tym na politykę historyczną. Odpowiedzi, jakie udzielą partie będą ważną informacją, która pokaże ich zaangażowanie i stosunek do polityki historycznej. Liczymy też, że w odpowiedziach znajdą się konkretne obietnice w sferze polityki pamięci, których realizację będziemy na bieżąco monitować.

Na ich podstawie przygotujemy także opracowanie wskazujące na podobieństwa i różnice w podejściu do polityki historycznej wśród polskich partii politycznych. Wybraliśmy naszym zdaniem 10 tematów, które były wielokrotnie przedmiotem publicznych dyskusji, a także kontrowersji. Wiele z nich wymaga jasnego stanowiska i konkretnych działań. Za niektórymi z inicjatyw przywołanych w kwestionariusze stoją liczne środowiska, które od wielu lat dopominają się o realizacje swoich postulatów. Tym ważniejsze dla nich będą udzielone nam odpowiedzi.

***

Do współpracy nad raportem zapraszamy wszystkich zainteresowanych, w szczególności historyków, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne. Zachęcamy do dzielania się z nami swoimi uwagami, propozycjami i opiniami. Można je wysyłać na adres raport@historia.org.pl.pytania

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Pebs pisze:

  Bardzo cenna inicjatywa, jestem ciekawy odpowiedzi.

 2. Marencjusz pisze:

  PO nie zrobi nic, miała na to kilka lat. Ruszyli z MHP, ale zmienili lokalizację, nie potrafią sobie poradzić z Ukrainą i UPA, tylko żeby PiS nie wpadł w drugą skrajność i zamiast polityki historycznej zrobił politykę matrytologiczno-propagandową.

 3. Bilbo pisze:

  Brakuje pytania dotyczącego polityki archiwalnej. Po drugie, co to znaczy polityka martyrologiczna-propagandowa? Bo nasza najnowsza historia opiera się w dużym stopniu na klęskach, czy tego chcemy, czy nie.

 4. Karolina pisze:

  Pomysł dobry, ale: myślicie, że odpiszą? Ja uważam, że nie odpisze nikt. Ew. tylko partie kanapowe, dla których każde zaistnienie w mediach jest cenne. Nie opłaca się składać takich deklaracji (politycznych!) jakiemuś nieznanemu portalowi historycznemu (z całym szacunkiem oczywiście, staram się patrzeć z ich perspektywy). Pytanie historyków i publicystów z różnych środowisk, jak robi to np. Histmag, wydaje się bardziej efektywne. Kwestionariusz dla partii politycznych robi może większe wrażenie, ale myślę, że należało o nim napisać, kiedy rzeczywiście taką ankietę udałoby się przeprowadzić i mielibyście zebrane konkretne wypowiedzi.

Zostaw własny komentarz