Kolejne dokumenty do badań genealogicznych w Internecie


W ramach unijnego projektu Źródła genealogiczne mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego archiwa państwowe w Toruniu i Bydgoszczy wykonały ponad 3,6 mln stron cyfrowych kopii akt metrykalnych ze swojego zasobu, które teraz sukcesywnie zamieszczą w Internecie. To duże udogodnienie dla historyków, genealogów oraz osób zainteresowanych historią swojej rodziny.

AGAD_Wpis_z_ksiegi_metrykalnej_grminy_Drohobycz_dotyczacy_narodzin_Bruno_Schulza

Archiwa państwowe przygotowują się do realizacji projektu Archiwa Cyfrowe, który przewiduje wykonanie do 2018 r. i zamieszczenie w Internecie 35 mln cyfrowych kopii dokumentów.

Na stronie internetowej genealogiawarchiwach.pl dostępnych jest już ponad 2 mln skanów akt z lat 1808-1900 pochodzących z prawie 300 urzędów stanu cywilnego i parafii, a także księgi meldunkowe począwszy od roku 1837. Dziennie wprowadzanych jest do systemu nawet 50 tys. nowych dokumentów.

Strona posiada wyszukiwarkę umożliwiającą określenie: miejscowości, imienia i nazwiska, daty lub zakresu chronologicznego oraz rodzaju poszukiwanego aktu (urodzenia, małżeństwa lub zgonu). Serwis prowadzony jest w językach: polskim, angielskim i niemieckim. Zalogowani użytkownicy mają możliwość samodzielnego indeksowania akt. Wkrótce pojawią dodatkowe funkcje ułatwiające korzystanie z zasobu.

Pośród prezentowanych dokumentów znajduje się akt urodzenia aktorki Poli Negri (właść. Barbara Apolonia Chałupiec), twórcy Słownika Języka Polskiego Samuela Lindego oraz polskiego matematyka i kryptologa Mariana Rejewskiego, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Partnerem jest Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych.

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz