Obchody bitwy pod Grunwaldem w USA (1942) [foto]


W 1942 roku w Chicago w stanie Illinois, zorganizowano obchody 532 rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Uroczystości z wielką pompą trwały od 12 do 19 lipca.

Na imprezę przybyły takie osobistości jak Pero Cabric, Konsul Generalny Jugosławii, Frank Walker, przedstawiciel administracji prezydenta USA, stawił się sam prezydent Stanów Zjednoczonych - Franklin D. Roosvelt, David S. Shillinglaw, przedstawiciel gubernatora stanu Illinois, Dwight Greena, dr Karol Ripa, Konsul Generalny Polski, najsłynniejszy polski śpiewak Jan Kiepura oraz wielu innych znamienitych gości.

Te egzotyczne uroczystości miały przede wszystkim wymiar propagandowy. W 1942 roku alianci mobilizowali wszystkie siły do walki z potęgą III Rzeszy. Amerykańska pomoc w organizacji tej uroczystości miała podnieść Polaków na duchu i bardziej zbliżyć ich do wsparcia USA w zmaganiach wojennych (np. przez darowizny finansowe na rzecz armii).

Poniżej za zgodą Archiwum Akt Nowych publikujemy serię zdjęć z tego niezwykłego wydarzenia (fotografie pochodzą z zespołu AAN „Konsulat Generalny RP w Chciago”). Jednocześnie zachęcamy do odwiedzania facebooka AAN jak i oficjalnej strony internetowej: http://www.aan.gov.pl/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz