Katyń. Śladami polskich oficerów


Zbrodnia katyńska ciągle kryje wiele tajemnic, które prowokują międzynarodowe spory. Jak sąsiedzi Polaków spoglądają na jeden z najstraszniejszych mordów XX wieku? „Katyń. Śladami polskich oficerów” to pierwsza ukraińska książka poświęcona tej nieludzkiej zbrodni. Głośna publikacja historyka i reportera Ołeksandra Zinczenki właśnie ukazała się w Polsce.

Katyn_okladkaWiosną 1940 roku z rąk NKWD zginęło ponad 20 tys. Polaków. Przez następne pół wieku władze ZSRR wypierały się zbrodni. Do dziś kwestia Katynia pozostaje przedmiotem politycznych sporów na arenie międzynarodowej. Do niedawna Ukraińcy czerpali wiedzę o zbrodni ze źródeł rosyjskich, które nierzadko mijają się z prawdą. Książka Ołeksandra Zinczenki to dociekliwe i niezależne spojrzenie na sprawę Katynia, którego do tej pory brakowało. Historyk skupia się na zbrodniach dokonanych na terytorium obecnej Ukrainy.

W historycznej opowieści „Katyń. Śladami polskich oficerów” czytelnicy odnajdą opis losów zarówno ocalałych, jak i rozstrzelanych oficerów, więzionych w obozie jenieckim w Starobielsku. Jak podkreśla autor książki, klucz według którego wybierano więźniów przeznaczonych na egzekucję był i pozostaje niejasny. Autor opisuje dzieje m.in. majora Ludwika Domonia, który przeżył prawdopodobnie dzięki przypadkowi – rywalizacji szefostwa obozu z moskiewskim NKWD. Ołeksandr Zinczenko opowiada też o wzruszających losach Zygmunta i Zofii Bartnickich. Choć ich małżeństwo trwało zaledwie sześć lat i przerwane zostało wyrokiem komunistycznych władz wykonanym na małżonku, Zofia Bartnicka mówi o mężu jako o miłości swojego życia.

Ołeksandr Zinczenko jest historykiem i dziennikarzem. Od maja 2014 r. piastuje stanowisko wiceprezesa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Autor „Katynia. Śladami polskich oficerów” zainteresował się zbrodnią katyńską, gdy na zlecenie ukraińskiej telewizji realizował dokument o wydarzeniach z 1940 roku. Szok, którego doznał, przeprowadzając rozmowy z przedstawicielami Rodzin Katyńskich, stał się przyczynkiem do napisania książki.

Tytuł: Katyń. Śladami polskich oficerów

Autor: Ołeksandr Zinczenko

Wydawnictwo: BOSZ

Cena: 34,90 zł

Data premiery: 28 maja 2015 r.

Liczba stron: 296

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Super, że powstają książki na ten temat pisane przez autorów z sąsiednich krajów. Współpraca IPN z ukraińskim odpowiednikiem rozwija się, i mam nadzieję, że będzie długo owocowała.

Zostaw własny komentarz