Rzymski beton miał naśladować skałę wulkaniczną


Jak się okazuje, naśladownictwo natury Rzymianie rozwinęli na szeroką skałę, wykorzystując naturalne mechanizmy w swoich najbardziej zaawansowanych architektonicznych dokonaniach.

Pola Flegrejskie, opisane zdjęcie satelitarne

Pola Flegrejskie, opisane zdjęcie satelitarne

Tiziana Vanorio, pani profesor na Wydziale Geofizyki Stanford’s School of Earth, Energy & Environmental Sciences, dokonała analizy rzymskiego betonu i porównała jego strukturę ze skałami wulkanicznymi. Badaczka doszła do wniosku, iż proces, w jakim powstawał rzymski beton, odzwierciedla naturalny proces, jaki zaszedł pod powierzchnią Pól Flegrejskich.

Interesująca jest geneza tego odkrycia. Wszystko zaczęło się od postawienia pytania, dlaczego w regionie Pól Flegrejskich, w okolicy miasta Pozzuoli (dawnego Puteoli), położonego w obrębie wulkanicznej kaldery, które służyło Rzymianom za śródziemnomorski port, doszło do niespotykanych wcześniej zjawisk. W 1982 roku ziemia pod Pozzuoli zaczęła podnosić się w alarmującym tempie. Ewakuowano wówczas całe miasto (blisko 40 tysięcy ludzi), lecz spodziewane trzęsienia ziemi były niewielkie i znanie opóźnione, pomimo dużej aktywności sejsmicznej.

Badaczka zaczęła badać strukturę terenu. Odkryła, iż pod powierzchnią Pozzuoli znajduje się wulkaniczny pył, znany Rzymianom jako pozzolana. Na terenie Pól Flegrejskich utworzył on warstwę grubości 1000-2000 metrów, stwardniał i sprawił, że grunt był niespotykanie stabilny, zdolny amortyzować nawet wielkie ruchy tektoniczne.

Co więcej, Tiziana Vanorio stwierdziła, iż proces utwardzania tego pyłu został zaadoptowany przez Rzymian. Wykorzystali oni pozzolanę i zmieszali z wapnem gaszonym, tworząc beton, wykorzystywany potem do budowy, chociażby, Panteonu. Rolę gaszonego wapna na Polach Flegrejskich odgrywały skały węglanowe, które uległy dekompozycji na skutek wysokiej temperatury (proces zwany dekarbonizacją).

„Jest to reakcja, która prowadzi do tworzenia włókien mineralnych, tobermorytu i etryngitu, które również zostały wynalezione przez człowieka, i takich jak rzymski beton.” powiada Vanorio.

Źródło: Roman Concrete Mimicked Resistant Volcanic Rock

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz