Odkrycie masowych grobów w Katyniu w 1943 roku [foto]


W 1943 roku Niemcy okupujący tereny ZSRR ogłosili światu makabryczne znalezisko. Światło dzienne ujrzały masowe groby, które były dowodem ludobójstwa jakiego dopuścili się Rosjanie na polskich jeńcach wojennych.

Fotografia „gadzinówki” pokazywanej ludności polskiej w Generalnym Gubernatorstwie

Od 1940 do 1943 roku masowe mogiły pozostawały ukryte m. in. w lasach katyńskich. Jedynie NKWD i władcy sowieccy wiedzieli jaka jest prawda o zaginionych jeńcach z polskiej armii. W kwietniu 1943 roku wojska niemieckie natrafiły na miejsce ludobójstwa i poinformowały o tym zachodnich aliantów, czerwony krzyż i rząd polski na uchodźstwie. Niemcy oczywiście wyzyskali okazję aby z tragedii Polaków uczynić broń propagandową przeciw Sowietom, a przy okazji „nasączyć” ją trucizną antysemityzmu (slogan o żydowsko - bolszewickich katach pojawiał się regularnie w materiałach propagandowych dotyczących Katynia).

Na miejsce przybyła liczna delegacja złożona z Polaków oraz pracowników czerwonego krzyża (na miejsce przyleciało również wiele zagranicznych wizytatorów). Ekshumację ciał pomordowanych uwiecznili niemieccy korespondenci wojenni oraz cywilni korespondenci prasowi. Wybrane zdjęcia strony niemieckiej prezentujemy poniżej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz