IPN wznawia prace ekshumacyjne na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku


IPN rozpocznie kolejny etap prac ekshumacyjnych na gdańskim cmentarzu garnizonowym. Jak na razie odnaleziono szczątki 13 ofiar dyktatury komunistycznej, w tym Danuty Siedzikówny ps. Inka.

Danuta Siedzikówna ps. Inka

Prace w Gdańsku ruszają 20 lipca i wstępnie potrwają 10 dni. W pierwszej kolejności dokończone zostaną oględziny kwatery nr 14, gdzie w latach 40. XX wieku grzebano ofiary aparatu bezpieczeństwa - więźniów pobliskiego aresztu. Wykopaliska będą utrudnione przez późniejsze groby, nawarstwione osady ziemne oraz dwumetrowe warstwy gruzu. Badania pracowników IPN wykazały, że w latach 40. komuniści przeprowadzili w Gdańsku 25 egzekucji (m. in. na żołnierzach wyklętych.

W zeszłym roku w kwaterze nr 14 odnaleziono leżące obok siebie szczątki młodej kobiety oraz mężczyzny, który w chwili śmierci miał około 40 lat. Wtedy eksperci stwierdzili, że najprawdopodobniej są to szczątki zabitych jednego dnia Danuty Siedzikówny ps. Inka oraz ppor. Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk. Badania genetyczne jednoznacznie wskazały, że szczątki kobiety należały do Inki.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    To jest piękna część działalności IPN.

Zostaw własny komentarz