Unikalne mozaiki odnalezione w synagodze w Galilei


Grupa naukowców robiąca badania w Izraelu odnalazła niesamowite mozaiki w pozostałościach synagogi w wiosce Huqoq w Dolnej Galilei.

Mozaika rzymska CC BY-SA 3.0

Mozaika rzymska CC BY-SA 3.0

Na mozaikach przedstawione są kobiety w otoczeniu amorów trzymających dyski, koguta, trzy maski teatralne, mitologiczne stworzenia oraz symbole związane z grecko-rzymskim bogiem wina – Bachusem. Obrazy są niebywałe ze względu na poziom umiejętności wykorzystany w procesie ich tworzenia oraz jakość artystyczną. Jodi Magness, profesor na University of North Carolina w Chapel Hill, która prowadziła wykopaliska przyznaje, że odkrycia są niezwykłe.

Wykopaliska rozpoczęto w 2011 roku. Pierwszym znaleziskiem archeologów w Huqaq była ściana synagogi, a następnie mozaiki. Dowody na obecność mozaiek i innych artefaktów w Izraelu były po raz pierwszy odnalezione w 2012 roku. Od tego czasu, wykopaliska odbywają się co rok. Projekt jest współtworzony przy pomocy Shua Kisilevitz z Israel Antiquities Authority oraz studentów z University of North Carolina.

Poza pięknem każda z mozaiek przedstawia istotne wydarzenia historyczne. Na pierwszej mozaice odkrytej w 2012 roku ukazane są wydarzenia związane z zemstą Samsona na Filistynach. Na mozaice, Samson przywiązuje pochodnie do lisich ogonów żeby zniszczyć plony wroga. Wszystko to jest ukazane w żywych kolorach i wysokiej jakości.

Jak dotąd tylko trzy synagogi posiadały dzieła przedstawiające Samsona, z czego pierwsza dotyczyła prezentowała tego bohatera właśnie w kontekście wspomnianej zemsty. Odnalezienie tych obrazów w tejże synagodze wskazuje na to, że historia Samsona musiała być popularna wśród ludzi zamieszkujących opisywany rejon.

Mozaika odkopana we wschodnim skrzydle synagogi w 2013 przedstawia trzy poprzeczne pasy, na których uwidocznieni są mężczyźni i zwierzęta, w tym słonie. Według prof. Magness, obrazy w górnej sekcji dzieła reprezentują spotkanie Aleksandra Wielkiego i żydowskiego arcykapłana. Co więcej, odkrycie jest pierwszym, które przedstawia sceny niebiblijne odnalezione w synagodze.

Najnowsze znalezisko to dalsza sekcja mozaiki przedstawiająca Aleksandra Wielkiego oraz resztę mozaiki, na której znajduje się hebrajska dedykacja.

Według prof. Magness, ostatnie wykopaliska potwierdzają, że dedykacja znajdowała się na środku większego symetrycznego projektu z ludźmi, zwierzętami i mitycznymi postaciami. Co więcej, nie jest pewne czy mozaiki na miejscu ich odnalezienia były tematycznie powiązane.

Mozaiki były częścią synagogi, wybudowanej w późnym okresie romańskim, prawdopodobnie w V wieku. Na łamach jednego z czasopism naukowych, prof. Magness opowiada, że wspomniana synagoga była jedynym miejscem kultu w małej wiosce Huqaq oraz wyjaśnia, że bogate zdobienia, które się wewnątrz znajdowały nie były spotykane w tak małych wioskach, co wskazuje na to, że Huqaq miało zamożnych mieszkańców.

Najstarsza synagoga żydowska pochodzi prawdopodobnie z II w. p.n.e. Jej fragmenty można podziwiać na wyspie Delos. W Izraelu, pierwsza synagoga została zbudowana w I w. n.e. Od początku istnienia były to miejsca kultu oraz nauki. W małych wioskach były to zazwyczaj małe drewniane konstrukcje.

Obecnie pani profesor wraz z innymi naukowcami próbują dowiedzieć się czy w synagodze znajdowały się też mozaiki religijne.

Dalsze wykopaliska są zaplanowane na lato 2016.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz