Biblioteka Watykańska udostępnia w sieci 4000 starożytnych manuskryptów |
Biblioteka Watykańska digitalizuje zbiory religijnych manuskryptów i udostępnia je na stronie internetowej. Dostęp do tych dzieł jest dostępny za darmo dla każdego. Dla tych, którzy chcą wesprzeć ukończenie procesu digitalizacji, umożliwione zostało wsparcie crowdfundingowe.
Biblioteka została założona w 1451 r. i w jej skład wchodzi 80000 manuskryptów, druków, rysunków, ekslibrisów oraz inkunabułów. Poza nimi w zbiorach znajdują się również listy znanych postaci historycznych, rysunki i notatki naukowców i artystów (np. Galileusza czy Michała Anioła) oraz traktaty z różnych epok.
Dokumenty są obecnie objęte programem DigitaVaticana, który stosuje format plików FITS. Ten format jest używany przez NASA do przechowywania zdjęć kosmosu oraz danych astrofizycznych. 500 manuskryptów i 600 inkunabułów udostępniono na stronie internetowej biblioteki. Watykan współpracuje z japońską firmą NTT Data w celu digitalizacji kolejnych 3000 manuskryptów, które mają być udostępnione do 2018 roku.
Przeglądanie manuskryptów w formie obrazów w wysokiej rozdzielczości będzie możliwe dzięki technologii przeglądania cyfrowych archiwów AMLAD firmy NTT Data (próbka). Technologia ta obsługiwana jest przez wiele urządzeń, włączając w to tablety. Mimo że obecnie w celu odnalezienia interesującej nas informacji musimy przeglądać obrazy manualnie, to w przyszłości zostanie udostępniona wbudowana wyszukiwarka.
Watykan nadal potrzebuje funduszy do ukończenia procesu. Poza crowdfundingiem, Watykan próbuje pozyskać sponsorów w inny sposób. W czerwcu 2014 roku goście spotkania zorganizowanego w celu pozyskania funduszy zostali zaproszeni na wycieczkę do biblioteki i laboratoriów, które nie są dostępne dla publiki. Co więcej, firmy mają możliwość zostania partnerami przedsięwzięcia, tak jak w przypadku NTT Data. Oszacowano, że przedsięwzięcie pochłonie powyżej 50 mln euro i będzie trwało ponad 15 lat. W przedsięwzięciu bierze udział 150 specjalistów.
Źródło: Vatican Library Puts 4,000 Ancient Manuscripts Available Online For Free
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Może odnajdą Dagome Iudex
😀