Propaganda niemiecka skierowana do Polaków w Generalnym Gubernatorstwie


Podczas II wojny światowej Niemcy traktowali Polaków jak „ludzi drugiej kategorii”. W mniemani polityków nazistowskich Słowianie byli niskiej wartości, nadawali się tylko do kopulacji i pracy. Edukacja i rozwój umysłowy były niepotrzebne.

Spoglądając na czasy Generalnego Gubernatorstwa ma się nieodparte wrażenie, że Niemcy zrobili z Polski zagrodę, w której wołami pociągowymi byli Polacy. Dla administracji okupanta byliśmy otępiałą masą ludową, która nie była zdolna do wyższych uczuć. Germańskie myślenie o ludach wschodu było dość spójne i jednoznaczne - Słowianie czyli Polacy, Czesi, Rosjanie, Ukraińcy etc byli prości, płytcy duchowo - trochę jak zwierzęta. Propaganda niemiecka jasno dawała nam do zrozumienia, że w ich mniemaniu Słowianom wystarczy przysłowiowa butelka samogonu, jadło i kobiety do szczęścia.

Ciągłe poniżanie Polaków miało swój wyraz także w prasie. Gazety niemieckie od czasu do czasu drukowały teksty i karykatury pokazujące uśmiechniętych żołnierzy Wehrmachtu na urlopach w Generalnym Gubernatorstwie (oczywiście w celach seksualnych). Niemcy byli przekonani, że słowiańskie kobiety potrzebują tylko silnej ręki, tanich podarków i seksu do pełni szczęścia. Obraz takiej propagandy pokazuje jak bardzo Niemcy nie znali Polaków lub kogo chcieli z nich zrobić.

Poniżej prezentujemy serię plakatów propagandowych kierowanych specjalnie do ludności polskiej w miastach i wsiach. Prosimy zwrócić uwagę na nawoływanie do antysemickiej przemocy, oddawania kontyngentów żywnościowych i dobrowolnych wyjazdów na roboty w Rzeszy.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

6 komentarzy

 1. Seb pisze:

  Ten artykul to kompletne bzdury, jaka propaganda antypolska ? Bolszewizm to choroba ludzkosci, niemcy mieli racje.

 2. Anonim pisze:

  Pomijam propagandę, ale plakaty były dostosowane do ówczesnej i mentalności i wiedzy typowego wieśniaka, łącznie z jego kulturą lub raczej brakiem takowej...

 3. Bilbo pisze:

  No i wyszło na to, że według Pana Anonima polscy chłopi w okresie II RP nie mieli żadnej kultury. Brawo, Panie Anonim.

 4. Anonim pisze:

  Proponuję poczytać to co działo się na wsi w czasie kryzysu, o gospodarce bezpieniężnej, o dzieciach w sianie, o jednych butach i takich tam. Rozumiem to jest kultura wysoka...

 5. Bilbo pisze:

  Jedne buty, drogi Panie, to kwestia ubóstwa, a nie kultury. A jeśli chodzi o pozyskanie sobie kolaborantów, to niech się Pan zastanowi, czy na wsi, czy w miastach bardziej współpracowano z Niemcami?

 6. hilander pisze:

  „Propaganda niemiecka jasno dawała nam do zrozumienia, że w ich mniemaniu Słowianom wystarczy przysłowiowa butelka samogonu, jadło i kobiety do szczęścia.” to zupełniue jak dzisiaj wystarczy właczyc telewizor, czyzby niemy rzadzili dalej?

Zostaw własny komentarz