XI Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie


MOK w Olkuszu, Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Kruk - Starostwa Rabsztyńskiego, Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn serdecznie zapraszają na jedenastą odsłonę Turnieju Rycerskiego na Zamku w Rabsztynie. Organizatorzy zapewniają moc atrakcji i widowisko zapierające dech w piersiach.

Rabsztyn_zamek_2Zamek w Rabsztynie – zamek rycerski obecnie w stanie ruiny w miejscowości Rabsztyn, na Szlaku Orlich Gniazd, pieszym i rowerowym. U podnóża góry, na której wznosi się średniowieczny zamek, znajdują się fragmenty renesansowego pałacu zbudowanego w XVII wieku jako zamek dolny.

Pierwotny zamek, o którym wzmianki pochodzą z XIII w., był drewniany. Murowany wybudowany został za Kazimierza Wielkiego, po którego śmierci przeszedł w ręce prywatne w ramach spłaty długów.

Pod koniec XIV w. z nadania króla Władysława Jagiełły zamek stał się własnością Spytka Melsztyńskiego herbu Leliwa. W 1439 r. syn Spytka, o tym samym imieniu, zawiązał konfederację polskich husytów przeciw biskupowi krakowskiemu Zbigniewowi Oleśnickiemu. Po napadzie na obradującą w Nowym Korczynie radę królewską został pokonany w bitwie pod Grotnikami, gdzie sam poległ. Jego majątek wraz z zamkiem został skonfiskowany w 1441 r. na rzecz skarbu królewskiego, a następnie jako wiano Jadwigi z Książa przeszedł w ręce Andrzeja Tęczyńskiego z rodu Toporczyków. W 1442 r. na polecenie króla Andrzej Tęczyński miał wzmocnić twierdzę. Na początku XVI w. zamek znalazł się w rękach Bonerów, którzy przez trzy pokolenia sprawowali urząd starostów rabsztyńskich. W 1573 r. Seweryn Boner gościł na zamku króla Henryka Walezego.

Kolejnym starostą został w 1592 r. Mikołaj Wolski, a potem marszałek wielki koronny Zygmunt Myszkowski. Prawdopodobnie ten drugi w początkach XVII w. rozbudował rabsztyńską twierdzę w stylu renesansowym. Częściowo zatraciła ona charakter obronny. U podnóża zamku górnego powstał zamek dolny z trójskrzydłowym pałacem o dwóch kondygnacjach, w którym było 40 pokoi. Całość oddzielona była od reszty wzgórza głęboką fosą.

W czasie potopu wycofujące się wojska szwedzkie splądrowały i zniszczyły zamek, którego już nie odbudowano. Częściowo był jeszcze używany do początków XIX wieku, potem został opuszczony. W drugiej połowie XIX w. poszukiwacze skarbów wysadzili jedyną zachowaną część zamku – basztę oraz mury zamku dolnego.

Na zamku odbywają się coroczne turnieje rycerskie. Po trwającej kilka lat częściowej rekonstrukcji zamku, w 2009 roku oddano do użytku wieżę strażniczą i bramę główna.

zamek rabsztyn

Poniżej przedstawiamy program Turnieju Rycerskiego.

Sobota 29.08.2015
11:30 – uroczyste otwarcie Turnieju oraz prezentacja badań i prac na Wzgórzu Rabsztyńskim, parada rycrska, wystąpienie Burmistrza MiG Olkusz Romana Piaśnika, Marszałka Woj. Małopolskiego Marka Sowy oraz Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Jana Janczykowskiego zawieszenie flagi, salwy armatnie, rozstrzygnięcie konkursu na hasło promujące Zamek Rabsztyn.
12.30 - rozpoczęcie turnieju łuczniczego, eliminacie turnieju bojowego na miecze i tarcze, turniej miecza długiego.
16:00 - finał turnieju łuczniczego, prezentacja badań i prac rekonstrukcyjnych (Chata Kocjana).
17:30 - Bieg Dam
ok.18:00 - Warsztaty taneczne, poszukiwanie zamkowych skarbów.
ok.19:00 - Turniej walk drużynowych 3 vs. 3
ok.20:00 - Bitwa o Zamek
ok.20:30 - Teatr Ognia w wykonaniu Grupy Ogniowej O-Pal

Atrakcje towarzyszące:
• Kramy rzemieślnicze i gastronomiczne
• 12.00-14.00 oraz 15.00-17.00 - Otwarte warsztaty garncarstwa i ceramiki dla dzieci i młodzieży w ramach projektu Zamkowe warsztaty artystyczne – Rabsztyn 2015 realizowanego w ramach konkursu „Małopolskie dziedzictwo – bon edukacyjny„ /Stowarzyszenie ”Zamek Rabsztyn”/
• 13.00 – 17.00 - Zwiedzanie zamku Rabsztyn z przewodnikiem (zbiórka o pełnej godzinie przed bramą zamku)
• 14.00 – 17.00 - konkurs wiedzy o historii zamku Rabsztyn
• 15.00 – wernisaż wystawy prac III Pleneru Plastycznego „Zamek Rabsztyn – śladami Marii Płonowskiej”, pokaz sztuki kowalskiej w wykonaniu Pracowni Kowalstwa Jacka Włodarczyka

Niedziela 30.08.2015
10:00 - Msza polowa
12:00 - Finał turnieju bojowego na miecze i tarcze, rzut włócznia do Saracena, zapasy rycerskie, tirnej broni czarno prochowej, wręczenie nagród turniejowych.
16:00 - Etiudy średniowieczne w wykonaniu Teatru „Gry i ludzie” w czterech odsłonach, igrce, tańce i zabawy plebejskie z Grupą Teatralną „Glutaminian Sodu”.
17:00 - Pokaz wojów konnych (2 wejścia)
19.30 - Teatr ognia w wykonaniu Grupy Ogniowej O-Pal

Atrakcje towarzyszące:
• Kramy rzemieślnicze i gastronomiczne
• 12.30 – prelekcja „Jak zmienił się zamek Rabsztyn” /Chata Kocjana/
• 13.00 – 17.00 - Zwiedzanie zamku Rabsztyn z przewodnikiem (zbiórka o pełnej godzinie przed bramą zamku)
• 13.30 – prelekcja „ Dekada działalności Bractwa Rycerskiego „Kruk” Starostwa Rabsztyńskiego” /Chata Kocjana/
• 14.30 – prelekcja „15 lat Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” /Chata Kocjana/
• 16.00 – prelekcja „Przeszłość i przyszłość Wzgórza Rabsztyńskiego” /Chata Kocjana/

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz