Ks. Michał Kubacki


Ksiądz Michał Kubacki pracował w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie. W czasie okupacji pełnił tam funkcję proboszcza. Był również kierownikiem Caritas przy Bazylice.

25-lecie kapłaństwa ks. Michała Kubackiego

25-lecie kapłaństwa ks. Michała Kubackiego

Pewnego dnia trafiła do niego Halina Aszkenazy-Engelhard, która w maju 1943 r. uciekła z transportu jadącego z Umschlagplatz na Majdanek. Ksiądz Kubacki znał matkę pani Haliny i obiecał kiedyś, że gdy zaistnieje taka sytuacja, pomoże jej i jej córce. Ksiądz zgodził się, żeby dziewczyna została w kościele. Nakarmiono ją, otrzymała fikcyjną metrykę chrztu. Od tej pory żyła z nową tożsamością jako Halina Ogonowska, sierota z Płocka. Miała mówić, że zna księdza Kubackiego od dawna. Zamieszkała w budynku Caritas, na zapleczu kościelnym.

Pani Halina razem z innymi kobietami gotowała obiady dla okolicznej biedoty i dla dzieci uczęszczających do szkoły kościelnej. Ksiądz Kubacki był zawsze niezwykle opiekuńczy i wyrozumiały.– Życie w tej społeczności bez poznania zasad i praktyk tej religii było rzeczą prawie niemożliwą– wspomina uratowana.– Chodziłam codziennie do księdza, który nauczył mnie religii, najważniejszych zasad wiary i modlitw. Był to człowiek szlachetny i uczciwy, szanował moje pochodzenie i do niczego mnie nie zmuszał.

Pewnego razu pani Halina oglądała zdjęcia z getta. Zasnęła nad nimi. Jedna z koleżanek zobaczyła wtedy na odwrocie zdjęć napisy w jidysz. Poszła na skargę do księdza. Atmosfera zrobiła się nieznośna i Halina postanowiła opuścić parafię. Po wojnie wyjechała do Izraela. Napisała tam książkę wspomnieniową pt. „Pragnęłam żyć”.

Bibliografia

Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego, 349, 2329.
Aszkenazy- Engelhard Halina, Pragnęłam żyć, Warszawa 1991.
Gutman Israel red. nacz., Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Ratujący Żydów podczas Holocaustu, Kraków 2009.

Link do historii pomocy na portalu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci”:
http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/family/344,kubacki-michal/
Linki do audio na portalu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci”:
http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/media/1114/
http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/media/1115/
http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/media/1116/
http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/media/1117/
Link do wideo – relacja Haliny Aszkenazy-Engelhardt:
http://www.youtube.com/watch?v=zs1dVI1IfDA

Powyższy artykuł pochodzi z zasobów projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci”, prowadzonego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tekst i ikonografia zostały udostępnione redakcji portalu Historia.org.pl za zgodą Muzeum.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz