Pierwszy banknot z kodem 2D. NBP tak uczci 600. rocznicę urodzin Jana Długosza


24 sierpnia 2015 r. do sprzedaży trafi banknot kolekcjonerski „600. rocznica urodzin Jana Długosza” o nominale 20 złotych. Jest to pierwszy polski banknot, w którym zastosowano kod 2D.

długosz2

600. rocznica urodzin Jana Długosza / fot. nbp.pl

Umieszczony na banknocie kod 2D umożliwi właścicielom banknotu zalogowanie się do specjalnego serwisu internetowego dostępnego pod adresem dlugosz.nbp.pl i zapoznanie się z zabezpieczeniami banknotu, parametrami technicznymi oraz z dodatkowymi informacjami na jego temat.

W ubiegłym roku NBP do obiegu kolekcjonerskiego wprowadził banknot polimerowy z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Banknot z wizerunkiem Jana Długosza zaprojektował Andrzej Heidrich. Jego nakład wynosi 30 000 sztuk, a cena emisyjna 72 złote. Sprzedaż banknotu będzie prowadzona w oddziałach okręgowych NBP oraz przez sklep internetowym „Kolekcjoner” kolekcjoner.nbp.pl.

15 września 2015 roku Narodowy Bank Polski planuje wprowadzić do obiegu monety o nominale 500 zł, 50 zł z serii „Skarby Stanisława Augusta – Władysław Warneńczyk„ oraz monetę o nominale 20 zł z serii ”Historia Monety Polskiej – grosz Kazimierza Wielkiego”.

Jan Długosz  był jednym z najwybitniejszych historyków średniowiecznych, dyplomatą królewskim, kanonikiem krakowskim. Za jego najważniejsze dzieło uznaje się Roczniki, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego (Annales, seu cronicae incliti Regni Poloniae).

dlugosz1

600. rocznica urodzin Jana Długosza / fot. nbp.pl

Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych artykułach. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz