„Strzelanie z broni palnej – ilustrowany podręcznik” - R. Campbell - recenzja |
Ponad ćwierć wieku po transformacji ustrojowej w Polsce liczba osób zajmujących się myślistwem, strzelectwem sportowym czy też kolekcjonerstwem broni palnej nie jest wcale mała. Wciąż jednak tego rodzaju hobby nie jest powszechne. Książka Roberta Campbell’a, która w polskiej edycji ukazała się pt. Strzelanie z broni palnej – ilustrowany podręcznik, przeznaczona jest dla początkujących strzelców1. Jak się wydaje, ma za zadanie zainteresować bronią palną również nieprzekonanych, sceptyków, a może nawet jej zadeklarowanych przeciwników.
Na początku kilka słów warto poświęcić autorowi. R. Campbell to były oficer amerykańskiej policji, który służbę w południowych Stanach Zjednoczonych pełnił przez ponad dwadzieścia lat. Broń palna towarzyszyła mu od dzieciństwa. Swoją przygodę ze strzelaniem rozpoczynał od niewielkiego kalibru sportowego .22, natomiast obecnie, jako doświadczony strzelec i instruktor preferuje broń na znacznie większą i silniejszą amunicję.
Już po analizie spisu treści i lekturze kilku pierwszych stron Czytelnik łatwo zorientuje się, że publikacja traktuje praktycznie wyłącznie o broni krótkiej. Nie wynika to jednak z tytułu polskojęzycznego wydania, który różni się nieco w stosunku do oryginalnego, brzmiącego następująco: The complete illustrated manual of handgun [wyr. P.N.] skills. Należy przyznać, że ograniczona tematycznie zawartość książki jest zdecydowanie jej zaletą. Treść podzielono na cztery części, wśród których wyodrębniono po kilka rozdziałów, posiadających numerację ciągłą w obrębie całej pracy. Autor na łamach publikacji dzieli się swoim bogatym doświadczeniem, związanym z użytkowaniem do różnych celów krótkiej broni palnej. Po wprowadzającym opisie historycznym omawia metody działania broni, bezpieczeństwo jej użytkowania czy też problem wyboru pierwszego egzemplarza. Campbell przedstawia również zagadnienia dotyczące czynnego uprawiania strzelectwa sportowego, myślistwa (gdzie podejmuje kwestię użyteczności właśnie broni krótkiej) oraz obrony koniecznej. W rozdziałach tych szczególnie cenne są opisy wynikające z osobistego doświadczenia autora z udziału w zawodach, polowania czy służby w policji. Nieco miejsca poświęcono też tematom uzupełniającym, choć wcale nie mniej ważnym. Słusznie podjęto zwłaszcza wątek amunicji, jej różnych rodzajów i problemów związanych z elaboracją. Ciekawe i praktyczne uwagi zamieszczono szczególnie w odniesieniu do konserwacji broni oraz akcesoriów. Publikacja spełnia się więc w tytułowej roli podręcznika.
Książka została jednak osadzona w realiach amerykańskich i taka jest jej wymowa. Jest to widoczne prawie na każdej stronie. Narracja jest specyficzna: barwna i dość frywolna, biorąc pod uwagę temat i formę publikacji. Nie brak w niej takich fragmentów jak: „Gość, którego imienia nie mogę sobie przypomnieć, zawsze dawał mi wycisk„ (s. 175), czy też dosadnych i obrazowych porównań: ”Dla tych, którzy tak bardzo chcą spróbować Casull .454, mam jedną radę. Najpierw spróbuj smażonych byczych jąder we wschodnim stylu, zalanych brązowym sosem. Są całkiem niezłe, ale trzeba się przyzwyczaić – coś jak kurze żołądki. Kilka takich posiłków i będziesz mieć wystarczająco silne nerwy, aby zacząć przygodę z potężnym .454” (s. 176).
Podczas lektury książki nasuwają się pewne wątpliwości w stosunku do określeń stosowanych przez autora. Jednym z nich jest używanie słowa „automat” w odniesieniu do pistoletów półautomatycznych (samopowtarzalnych). Co więcej, stosowne wyjaśnienie takiej przyjętej konwencji zostało zamieszczone dopiero na s. 59. Zamieszanie wnosi też dość swobodne i zamienne posługiwanie się jednostkami miar. Jest to widoczne przede wszystkim w przypadku metra i anglosaskiej jednostki długości – jarda.
Tłumaczenie posiada drobne wady. Jednak poza wspomnianym już wyżej przypadkiem przełożenia na język polski samego tytułu pracy, niektóre błędy są wynikiem nie zawsze dokładnej korekty. Można tu wspomnieć o niektórych określeniach, jak np. „dziewięciomilimetrowe karabiny maszynowe„ (s. 56), gdzie autor miał na myśli oczywiście pistolety maszynowe w tym kalibrze. Poważniejszą omyłką jest jednak używanie terminu „rewolwer„ na określenie pistoletów. Tak jest choćby w przypadku kilku niemieckich modeli broni Walther: P38, PP i PPK (s. 53, 56). Drobne usterki posiada też spis treści. Rozdział 13 to „Hunting”, a więc słowo-nazwę podano bez przetłumaczenia, z kolei kolejny fragment książki nazwano ”Polowanie”. W rzeczywistości obejmuje on ponad dwadzieścia stron poświęconych obronie koniecznej.
Wszystkie rozdziały zostały bogato zilustrowane. Fotografie bezpośrednio nawiązują do treści i uzupełniają wizualnie tekst. Co ważne – zostały zlokalizowane we właściwych miejscach, a także opatrzone interesującymi podpisami. Niektóre dane (m.in. zamieszczony w formie załącznika spis rodzajów amunicji) ujęto w tabele, co stanowi pewne udogodnienie dla czytelnika. Zdjęcia, jak i forma wydania pracy jakościowo przedstawiają się bez zarzutu. Ilustracje są kolorowe i znakomitej jakości, podobnie jak papier, na którym wydrukowano publikację.
Książka Roberta Campbell’a to dobra pozycja. Jej cel, którym jest wzbudzenie zainteresowania strzelectwem, wydaje się być spełniony. Niewątpliwy atut stanowi bez wątpienia bardzo duże doświadczenie autora w zakresie posługiwania się krótką bronią palną. Dla początkujących Odbiorców lektura tej publikacji może stanowić cenne wsparcie w stawianiu pierwszych kroków w sferze związanej z praktyczną obsługą broni. Należy jednak mieć na uwadze „amerykański punkt widzenia”, a więc opis rzeczywistości osadzony w realiach, zwłaszcza prawnych, obowiązujących w Stanach Zjednoczonych.
Plus/Minus:
Na plus:
+ szerokie doświadczenie i praktyka Autora w użytkowaniu krótkiej broni palnej
+ dostosowanie treści do praktycznych potrzeb początkujących strzelców
+ jakość wydania
Na minus:
- amerykański punkt widzenia i podejście do tematu broni palnej
- nieliczne nieścisłości Autora oraz
- drobne błędy tłumaczenia i korekty
Tytuł: Strzelanie z broni palnej – ilustrowany podręcznik
Autor: Robert Campbell
Tłumaczenie: Michał Daniel
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-63556-02-0
Liczba stron: 256
Oprawa: miękka
Cena: ok. 26-45 zł
Ocena recenzenta: 8,0
- Osobom, które mają już za sobą pierwsze doświadczenia z bronią warto polecić szeroką literaturę dotyczącą problematyki, w tym zwłaszcza doskonałe prace S. Kochańskiego. Vide choćby: idem, Broń strzelecka lat osiemdziesiątych, Warszawa 1991; idem, Cudowne dziewiątki, Warszawa 1999. [↩]
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.
Aż mnie zęby bolą od tej źle przetłumaczonej książki.
Tłumaczenia Grain jako Ziarna a nie jednostki wagi to po prostu koszmar.
noo