Odnaleziono dziesięć nowych sztuk teatralnych Agathy Christie


Podobizna Agathy Christie/ fot. Violetriga, CC-BY-SA-3.0

Podobizna Agathy Christie/ fot. Violetriga, CC-BY-SA-3.0

Dobra wiadomość dla miłośników królowej kryminałów. Biografista pisarki dotarł do dziesięciu nieznanych dotąd dramatów jej autorstwa.

Spośród dziesięciu odnalezionych tytułów pięć stanowią sztuki jednoaktowe. Są to nie tylko zagadki z motywem zbrodni, ale także komedie i dramat rodzinny. Okazało się, że Christie napisała adaptacje takich swoich powieści
i opowiadań jak m.in. Godzina zero (org. Towards Zero) i Domek pod słowikami (org. Philomel Cottage, tytuł adaptacji The Stranger). Nieznane pozostają przyczyny, dla których żaden z omawianych dramatów nie trafił na deski teatru za życia pisarki.

Choć współcześnie Christie kojarzona jest głównie jako autorka książek, zapisała się jako wybitna postać także w świecie teatru. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, której trzy sztuki wystawiano na West Endzie w tym samym czasie, zaś jej Pułapka na myszy (org. The Mousetrap) od premiery w 1952 r. jest grana bez przerwy.

Dotąd nieznane dramaty odnalazł Julius Green, brytyjski producent teatralny i znawca twórczości Christie, założyciel The Agatha Christie Theatre Company. Zostaną one opublikowane w jego książce Curtain Up: Agatha Christie - A Life in Theatre, której premiera planowana jest na 10 września tego roku. Jak mówił Green, większość materiałów znajdowała się w archiwum Christie i tylko z racji bogactwa jej spuścizny nie zostały wcześniej zidentyfikowane.

Źródła: Daily MailNewsweekThe Stage

W tym roku mijają 63 lata od premiery "The Mousetrap"/ fot. Nagarjun Kandukuru, CC BY 2.0.

W tym roku mijają 63 lata od premiery The Mousetrap/ fot. Nagarjun Kandukuru, CC BY 2.0.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz