Veto fundatora w sprawie pomnika „Ratującym – Ocaleni” przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN


Ogłoszone w kwietniu wyniki konkursu na projekt pomnika zostały odrzucone przez Fundację Pamięć i Przyszłość, inicjatora i sponsora projektu.

Projekt Las Eduarda Freudmanna i Gabu Heind/ fot. materiały prasowe

Projekt Las Eduarda Freudmanna i Gabu Heind/ fot. materiały prasowe

Werdykt komisji konkursowej już w momencie ogłaszania wyników nie spotkał się z aprobatą sponsorów. Stosowne oświadczenie Fundacja opublikowała 31 lipca, teraz w wywiadzie dla wyborczej.pl jej przedstawiciele rysują przyczyny swojej decyzji. Las nie spełnił oczekiwań Zygmunta Rolata, ocalałego z Holokaustu, amerykańskiego filantropa, prezesa Fundacji i głównego inicjatora tej formy upamiętnienia Polaków ratujących Żydów w okresie okupacji. Jak tłumaczy, jego zdaniem projekt: „zamiast trwałego upamiętnienia proponował zasadzenie lasu”. Na niekorzyść laureata działać mają również konieczność dodatkowych konsultacji i koszta przekraczające zakładany budżet. Fundacji skorzystała z przysługującego jej prawa, by nie przyjąć wyników konkursu i prowadzi obecnie rozmowy z innymi artystami na temat realizacji pomnika.

Wyniki międzynarodowego konkursu, do którego zgłoszono 137 prac, jury ogłosiło 24 kwietnia 2015 r. Zwycięski okazał się projekt Las autorstwa Eduarda Freudmanna i Gabu Heindl z Austrii, który zakłada posadzenie szkółki drzewek na skwerze przy Muzeum Polin i przesadzanie części drzew w kolejnych latach (także do innych miast). Praca w swojej idei nawiązuje do Ogrodu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Yad Vashem.

Ze względu na lokalizację pomnika jego utworzenie od początku budzi kontrowersje. Część środowiska Ocalałych, członków żydowskiej diaspory oraz historyków zajmujących się tematyką Holokaustu zwróciła uwagę, że w miejscu wskazanym przez fundatorów znajdowało się getto warszawskie i powinno być one pozostawione pamięci zgładzonych tam Żydów. Z kolei swojego poparcia dla projektu Fundacji udzielili m.in. Prezydent RP, Prezydent m.st. Warszawy i Dyrekcja Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Źródła: wyborcza.pl, raff.org.pl, sprawiedliwi.org.pl

Gmach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN/fot. mamik, CC-BY-SA-3.0

Gmach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN/ fot. mamik, CC-BY-SA-3.0

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz