„Polak Potrafi, Polka też…” – zestawienie osiągnięć Polaków z przymrużeniem oka


Zastanawialiście się kiedyś kto wynalazł kamerę, laptop czy kamizelkę kuloodporną? Wiecie komu zawdzięczamy wynalezienie najsłynniejszych amerykańskich mostów lub zwykłego kasownika? Nie? Z lektury książki pt. „Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też… czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza” możecie się tego dowiedzieć!

okładka-mały-format2Tego roku nakładem wydawnictwa „Znak horyzont” ukazała się popularna książka dwóch autorów - Jana Wróbla i Ewy Wróbel – dotycząca genialnych dokonań Polaków. Opublikowana pozycja jest drugim tomem monografii zatytułowanej „Historia Polski: 2.0 Polak, Rusek i Niemiec”, której autorem jest tylko Jan Wróbel. Tom I dotyczył tzw. „narodowych psujstw”, czyli tego, jak Polacy dali swym sąsiadom w kość. Jak psuli zabory, niemiecką okupację czy też walczyli z komunizmem.

Na początek kilka słów o autorach. Jan Wróbel współpracuje z mediami (stacją telewizyjną TVN24 i radiową TokFM) oraz prasą (publikuje na łamach gazety „Wprost” czy „Dziennik Gazeta Prawna”). Jest nauczycielem historii i dyrektorem jednego z warszawskich liceów. Prywatnie mąż Ewy Wróbel, która jest nauczycielką historii w jednym z warszawskich liceów.

„Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też…”  składa się ze wstępu i 39 rozdziałów. Książka jest bogato i ciekawie ilustrowana. Na kanwie monografii autorzy odnoszą się do historii takich osób, jak: Stefan Banach, Rudolf Modrzejewski, Emilia Plater, Jerzy Owsiak, Anna Dymna oraz wielu innych. Zwracają także uwagę na historię enigmy.  Już z pierwszych stron książki możemy poznać krótki życiorys wybitnego matematyka – Stefana Banacha (zm. 1945 r.) – który został wykładowcą (doktorem, później profesorem) matematyki na Wydziale Matematyki Politechniki Lwowskiej, mimo że nigdy nie studiował tego kierunku (w dziedzinie matematyki Banach był samoukiem) i, co ciekawe, nigdy nawet nie uzyskał tytułu magistra. Stefan Banach jest autorem „Teorii operacji liniowych„ oraz „Mechatroniki„. Autorzy przytaczają w swej pracy jeszcze wiele takich ”zapomnianych” ciekawostek historycznych. Dużą zaletą książki jest to, że Jan Wróbel i Ewa Wróbel postarali się, aby przedstawić historyczne wątki z humorem i przymrużeniem oka. Na stronie internetowej wydawnictwa można zapoznać się z pierwszymi 20 stronami monografii1.

Źródło:

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6226,Historia-Polski-20-Polak-potrafi-Polka-tez

http://www.znak.com.pl/wirtualnaksiazka,id,4646

  1. Zob. http://www.znak.com.pl/wirtualnaksiazka,id,4646. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz