Ruszyły ekshumacje zamordowanych w rzeszowskim Zamku


Dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej w miniony czwartek ruszyły w Rzeszowie prace badawcze podobne do tych, które przeprowadzono na warszawskiej „Łączce”.

Zamek widziany od strony bastionu świętej Marii/ fot. Derbeth CC BY-SA 3.0

Zamek widziany od strony bastionu świętej Marii/ fot. Derbeth CC BY-SA 3.0

Eksperci poszukiwać będą szczątków ofiar zbrodni komunistycznych straconych i zmarłych w latach 1944-1956 na terenie Zamku w Rzeszowie. Na tym terenie mogą być pochowane również osoby zamordowane przez Niemców podczas II wojny światowej.

Prace prowadzone są przez Samodzielny Wydział Poszukiwań IPN pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, specjalistów z zakresu medycyny sądowej z Wrocławia oraz archeologów z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu.

Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie zwraca się z prośbą do wszystkich osób, których krewni stracili życie z rąk funkcjonariuszy państw totalitarnych na terenie Rzeszowa i województwa podkarpackiego o zgłaszanie się do IPN Oddział w Rzeszowie w celu udostępnienia materiału genetycznego do badań identyfikacyjnych.

Zamek w Rzeszowie wybudowany został na początku XX wieku w miejscu rozebranego pałacu Lubomirskich. W 1940 roku został przez Niemców zajęty m.in. na więzienie, w którym przetrzymywany był Wincenty Witos. W latach 1944-1981 roku było tu więzienie NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz