Henryk VIII okrzyknięty najgorszym władcą w historii


Pomnik Henryka VIII w King's College (Cambridge)/ fot. Andreas Praefcke, CC BY 3.0

Pomnik Henryka VIII w King’s College (Cambridge)/ fot. Andreas Praefcke, CC BY 3.0

W ankiecie zdobył aż 20 procent głosów. Odpowiadającymi była grupa ponad 60 autorów, których przepytywało Stowarzyszenie Pisarzy Powieści Historycznych (Historical Writers Association).

Respondenci nie zostawili suchej nitki na królu Henryku VIII. Oskarżali go o m.in.: „obsesyjny charakter„ i „bycie syfilitykiem„, a także nazywali: ”nie znającym umiaru żonobójcą i tyranem”. Najpełniejszego obrazu charakteru władcy dostarczył chyba jednak Robert Wilton (The Spider of Sarajevo). Nazwał króla: „obrzydliwym dużym chłopcem, którego upór i kapryśność zagrażały wszystkiemu dookoła, włącznie z państwem„. Co do rozwoju emocjonalnego Wilton podkreślił, że Henryk: ”ledwie wyrósł z niemowlęctwa, nie wspominając o okresie dojrzewania; a w swoich rządach kierował się zaledwie trochę częściej literą prawa niż nadąsanym samouwielbieniem”.

Na drugim miejscu, z 14 procentami głosów, znalazł się król Edward VIII. Panował on zaledwie 10 miesięcy i 1 dzień, ponieważ w 1936 r. abdykował na rzecz swojego brata Jerzego VI. Respondentów nie wzruszył najwyraźniej fakt, że monarcha poświęcił tytuł na rzecz małżeństwa z dwukrotnie rozwiedzioną amerykanką Willis Simpson. Na trzecim miejscu, otrzymując po 8 procent głosów, uplasowali się Jan I – zły brat króla Ryszarda Lwie Serce i Karol I – zgilotynowany przez Olivera Cromwella w 1649 r.

Stowarzyszenie Pisarzy Powieści Historycznych zapytało również o najlepszego monarchę w historii. W tym przypadku aż 36 procent respondentów wskazało Elżbietę I. Jej obecnie panująca imienniczka wypadła dość blado, gdyż głosowała na nią tylko jedna ankietowana.

Ankiety przygotowano z okazji październikowego Festiwalu Historycznego w Harrogate, imprezy poświęconej autorom i sympatykom powieści historycznych. Fikcja historyczna jest coraz prężniej działającą gałęzią świata wydawniczego. Manda Scott, przewodnicząca Stowarzyszenia, zauważyła, że: „rodzina królewska wpłynęła na kształt dzisiejszego państwa i autorzy powieści historycznych mają prawo do wyrażania opinii na temat monarchii„. Co więcej wyraziła nadzieję, że: ”ankieta stanie się przyczynkiem do debaty o przyszłości monarchii”.

Źródła: The GuardianMSN

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Paulina pisze:

    Nawet ciekawy artykuł, ale chyba nie przeszedł korekty językowej...

  2. Cyni pisze:

    Bardzo zacny news. Szczególnie urzekł mnie fragment na temat Edwarda, poświęcającego tytuł dla rozwiedzionej kobiety.

    Co do stwierdzenia, jakoby tekst nie przeszedł korekty, to bardzo się im dziwię. Językowi artykułu nie mam nic do zarzucenia. O jeden przecinek, który może być, ale nie musi, nikt się nie będzie przecież sprzeczał; a polszczyzna m. in. dlatego jest taka piękna, że dopuszcza różne warianty 🙂

Zostaw własny komentarz