„W trosce o czystość i urodę” – wystawa czasowa w Muzeum Narodowym w Gdańsku


Muzeum Narodowe w Gdańsku (Oddział Etnografii Spichlerz Opacki) zorganizowało wystawę poświęconą zmianom przyzwyczajeń higienicznych, zatytułowaną „W trosce o czystość i urodę. Akcesoria toaletowe XIX i XX wieku”. Wystawę będzie można oglądać do 31 grudnia br.

Bourdaloue_dsc02723

Nocnik kobiecy Bourdaloue należący do Hofburgów

Dokładniej charakteryzując owa wystawa odnosi się do ewolucji przyzwyczajeń higienicznych, która zapoczątkowana została przez szybki rozwój nauki i techniki w drugiej połowie XIX wieku. Warto na przykład zauważyć, że doprowadzana do budynków sieć wodnokanalizacyjna spowodowała pojawienie się na stałe w domach i mieszkaniach wody. Ta zaś, za sprawą wdrażanego systemu cystern i bojlerów, była podgrzewana. Dzięki wprowadzonym ułatwieniom zaczęto przywiązywać większą uwagę do czystości i higieny własnego ciała oraz pomieszczeń mieszkalnych. Z tej ekspozycji dowiedzieć się więc można, jakim zabiegom higienicznym poddawali się nasi dziadkowie i pradziadkowie. Omawiana tu wystawa prezentuje przedmioty związane z tematyką czystości i jednocześnie udziela też odpowiedzi na pytania jak wyglądało w minionych wiekach mycie się, pranie, prasowanie, jak ważna była estetyka wyglądu.

Na wystawie możemy podziwiać m.in. pokój łazienkowy zamożnych właścicieli, którzy zażywali kąpieli w zaciszu swej sypialni lub komnacie znajdującej się blisko kominka, od którego biło ciepło. Uwagę przykuwa zwłaszcza  lśniąca wanna wykonana z miedzi. W codziennej toalecie korzystano zwykle z miednicy i dzbana, które stawiano na marmurowych szafkach.  Zestaw łazienkowy uzupełniają mydelniczki, kubki, nocniki, wiaderka na nieczystości i na brudną wodę, podstawki na gąbkę.

Ciekawe jest to, że wśród eksponatów znajduje się wanna na kółkach. Wśród obiektów muzealnych oglądać można wiele rodzajów nocników (cynowe, szklane, porcelanowe) oraz przenośną toaletę w formie krzesła czy też drewnianą latrynę. Opiekę nad całością sprawują kuratorki wystawy: Ewa Gilewska oraz Barbara Maciejewska.

Źródło:

http://mng.gda.pl/kalendarz/w-trosce-o-czystosc-i-urode-akcesoria-toaletowe-xix-xx-wieku-6/

http://rynekisztuka.pl/wydarzenie/w-trosce-o-czystosc-i-urode-akcesoria-toaletowe-xix-xx-wieku-muzeum-narodowe-w-gdansku/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz