A. Machcewicz „Bunt” - premiera


„Bunt” to wielowątkowa, pasjonująca opowieść o buncie, który zmienił Polskę. Zaczyna się w chwili, gdy po krwawym stłumieniu strajku w Grudniu 1970 roku władze obiecały lepsze życie. Wzrosła dostępność dóbr, świat wydawał się bliższy. A jednak nadszedł bunt.

Bunt_okladkaKsiążka opowiada o buncie, który zmienił Polskę. Po raz pierwszy czytelnik dostaje pełną historię Wielkiego Strajku z sierpnia 1980 roku, którego centrum znajdowało się w Stoczni Gdańskiej. Choć rozgrywa się w określonym miejscu i czasie, nie jest to historia lokalna. Te same hasła i postulaty podjęli protestujący w Szczecinie, Elblągu, Krakowie, Łodzi, we Wrocławiu, na Śląsku i w dziesiątkach innych miejsc w całej Polsce. Na Gdańsk zwrócone były w tych dniach oczy świata, a podpisane w świetle kamer porozumienie, w których zmuszono władze komunistyczne do ustępstw, świętowali Polacy w najodleglejszych  zakątkach kraju.

Wielowątkowa pasjonująca opowieść zaczyna się w  chwili, gdy po krwawym  stłumieniu strajku w Grudniu 1970 roku władze obiecały Polakom lepsze życie. I rzeczywiście pod paroma względami dekada lat siedemdziesiątych była najlepsza z powojennych. Wzrosła dostępność dóbr, ludzie rzeczywiście materialnie mieli się znacznie lepiej, świat wydawał się bliższy, królowała rozrywka w popularnej formie, w kolorowym opakowaniu z Zachodu. A jednak nadszedł bunt. Co z tego, że zarobki Polaków były lepsze, skoro nie mogli na opustoszałym rynku kupić upragnionych lodówek, pralek czy samochodów. Denerwowała ich propaganda sukcesu w zderzeniu z realnym światem niedoborów, kolejek i zalewem bubli, drogich Peweksów, nie chcieli nawet słuchać o osiągnięciach PRL-u, drażnił bałagan w pracy, urzędnicza korupcja,  bali się ukrytych podwyżek.

Pierwsza  fala strajków w Polsce przyszła w lipcu 1980 roku i opadła, a 14 sierpnia wybuchł wielki protest w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, za którą poszły setki zakładów najpierw na Wybrzeżu, a potem w całym kraju. Trójmiejski background odegrał w tym buncie ogromną rolę, tutaj pamięć krwawej  rozprawy władzy z robotnikami w grudnia 1970 roku przechowywana była latami w pracy i w domach, wzmacniana działaniami gdańskiej opozycji.

Postulaty strajkowe niemal od początku nie były tylko walką o chleb, lecz i walką o godność pracownika. W Wielkim Strajku najważniejsze jednak okazało się powstanie  nowej wspólnoty. Zbuntowani policzyli się i zobaczyli swoją siłę. Władza po jej naporem musiała  albo ustąpić albo wezwać na pomoc obce wojska i wybrała kompromis. Wielodniowe negocjacje ze strajkującymi przyniosły porozumienie, które rozpoczęło nowy rozdział w  polskiej  historii.

Najbliższe spotkanie promocyjne książki odbędzie się 11 września w Gdańsku.

Termin: 11 września 2015, piątek / godz. 18.30
Miejsce: ECS, sala im. Jana Pawła II (I piętro)
Goście: Anna Machcewicz – historyczka, autorka książki; Aleksander Hall – historyk i polityk, były działacz opozycji demokratycznej; Andrzej Paczkowski – historyk, były działacz opozycji demokratycznej
Podczas promocji będzie można kupić książkę w okazyjnej cenie: 29,99 zł

Tytuł: Bunt
Autor: Anna Machcewicz
Wydawnictwo: Europejskie Centrum Solidarności
ISBN: 978 - 83 - 62853 - 56- 4
Liczba stron: 488
Cena: 34,90
Premiera: wrzesień 2015

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz