Sz.Pilecki. B.Skąpski„Na frontach i wojny światowej. Pamiętniki” - premiera


„Powody dla których rodziny pamiętnikarzy decydują się publikować przechowane manuskrypty są raczej oczywiste, choć nie zawsze tożsame (...). Tym razem zaważyła świadomość wyjątkowości zachowanych wspomnień, ich przydatności dla badaczy wydarzeń historycznych.” Nakładem Oficyny Wydawniczej „Rytm” ukazała się absolutnie obowiązkowa pozycja książkowa dla każdego fascynata pierwszej z wojen światowych. 

1524-1081Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to pamiętnik porucznika Szczepana Pileckiego, który niemal dzień po dniu zapisał swoje działania i wrażenia najpierw z frontu karpackiego, potem włoskiego. Szczególnie ciekawe są refleksje młodego, wówczas dwudziestotrzyletniego człowieka, biorącego udział w krwawej wojnie. Druga część to wspomnienia porucznika Bolesława Skąpskiego z okresu upadku twierdzy Przemyśl, niewoli w Taszkiencie oraz ucieczki, która trwała pół roku, i której trasa biegła przez Chiny, Stany Zjednoczone, Norwegię i Niemcy do Wiednia i w końcu – Krakowa. Ucieczka powiodła się dzięki stalowym nerwom, żyłce hazardzisty, niezwykłej intuicji i optymizmowi Skąpskiego. Wspomnienia napisane są barwnie i z humorem.

Ze wstępu Rafała Skąpskiego:
„Autorów wspomnień zamieszczonych w tej książce, Szczepana Pileckiego i Bolesława Skąpskiego, łączy udział w I wojnie światowej. Łączy ich też Twierdza przemyśl, przechodząca na przestrzeni dziewięciu miesięcy trzykrotne oblężenie. Bolesław Skąpski bronił twierdzy podczas pierwszego i drugiego oblężenia (wrzesień - październik 1914 r. i listopad 1914 - marzec 1915 r.), a w pierwszych dniach czerwca 1915 roku, kiery to po trzecim oblężeniu Austriacy wyparli rosyjskie wojska okupacyjne, wkroczyli do niej jako wyzwoliciel Szczepan Pilecki. OPbaj zapewne nigdy się nie spotkali, ale po latach wnuczka Skąpskiego, została żoną wnuka Łazarza Pileckiego - brata Szczepana..”

Autorzy: Szczepan Pilecki; Bolesław Skąpski
Tytuł: „Na frontach I wojny światowej. Pamiętniki.”
Wydawnictwo: Oficyna wydawnicza „Rytm”
Liczba stron: 278 s.
Rok wydania: 2015 r.
ISBN: 978 - 83 - 7399 - 646 - 5
Cena: 35,70 zł.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz