Życie codzienne mieszkańców Wilna na fotografii przełomu XIX i XX w. – wystawa czasowa w Gdańsku


Od 12 września do 31 października 2015 roku można podziwiać w Gdańskiej Galerii Fotografii (Zielona Brama) wystawę zatytułowaną Stanisław Filibert Fleury. Fotografia Wileńska na przełomie XIX i XX w. Ekspozycja prezentuje życie i obyczaje mieszkańców Wilna i pobliskich okolic. Organizatorami przedsięwzięcia są: Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz wspomniana już Galeria Fotografii.

Vilnius_Dawn_Gate

Ostra Brama w Wilnie

Zbiór 78 zdjęć pochodzących z przełomu dwóch ostatnich wieków to przedstawienia architektury Wilna, kościołów, gmachów, zakamarków zaniedbanych ulic. Fotografie obrazują życie codzienne, wileńskie jarmarki, rynki, kiermasze, mężczyzn łowiących ryby czy sprzedaż śmietany z wozu. Spora część zdjęć zaprezentowanych na gdańskiej wystawie ilustruje okolice ówczesnego Wilna: Kalwarię, Belmont, Francuski Młyn, Leoniszki, Mickuny, Popławy, Werki. Wreszcie fotografie obrazują malownicze pejzaże nad rzeką, wiejskie zabudowania i samotnie wędrujące postaci.

Stanisław Filibert Fleury – (1858-1915) urodził się w Papajach nieopodal Wilna. Fleury już jako dziecko przejawiał talent malarski i zainteresowanie sztuką. W latach 1869-1873 uczęszczał do rosyjskiego gimnazjum w Wilnie. Niestety z powodu trudnej sytuacji materialnej rodziny nie ukończył edukacji. Rysunku uczył się zaś w miejskiej szkole rysunkowej, do której uczęszczał w latach 1874-1878. Za namową dyrektora owej placówki – malarza Iwana Pietrowicza Trutniewa, Fleury wysyłał swoje prace na konkursy i wystawy malarskie oraz rzeźbiarskie organizowane w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Zauważyć trzeba, że niejednokrotnie jego prace zostały ocenione na tyle wysoko, iż autor otrzymał za nie nagrody i wyróżnienia. Niestety wspomniana trudna sytuacja rodzinna uniemożliwiła mu także podjęcie studiów wyższych na wydziale ASP w Petersburgu. Stanisław Fleury znalazł zatrudnienie w znanym wówczas w Wilnie zakładzie fotograficznym Aleksandra Straussa. Od niego nauczył się fachu fotografika i w 1891 r. otworzył własne studio fotograficzne. Fleury pracował także przy dokumentowaniu odkryć archeologicznych dla Kongresu Archeologicznego w Wilnie i Krakowskiej Akademii Umiejętności. Sam zaś często fotografował krajobrazy a rzadziej portrety.

Na wystawie można podziwiać tylko trzy charakterystyczne portrety: portret powstańca styczniowego, kobiety sprzedającej zioła oraz kobiety w chuście. Przedstawione na ekspozycji odbitki zdjęć pochodzą z archiwum rodzinnego fotografa. Największa kolekcja zdjęć jego autorstwa znajduje się w zasobach MNG. Wystawa prezentowana w Gdańskiej Galerii Fotografii (Zielona Brama) stanowi tylko niewielką jej część. Fotografie Fleur’ego to wyjątkowo cenny  materiał historyczny i etnograficzny dokumentujący życie i obyczaje
z obszarów Wileńszczyzny sprzed ponad 100 lat. Jego prace to także ważny element dla badań z zakresu historii fotografii.

Źródło wiedzy:

 http://mng.gda.pl/kalendarz/stanislaw-filibert-fleury-fotografia-wilenska-na-przelomie-xix-i-xx-w-2/

http://rynekisztuka.pl/wydarzenie/wystawa-stanislaw-filibert-fleury-fotografia-wilenska-na-przelomie-xix-i-xx-w-w-gdanskiej-galerii-fotografii/

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz