Muzeum Narodowe we Wrocławiu nabyło nowe eksponaty |
Kilkadziesiąt cennych i zabytkowych szklanych obiektów wykonanych w dwóch słynnych hutach na Dolnym Śląsku oraz meble z XVI i XVIII stulecia wzbogaciły właśnie zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zakup nowych eksponatów był możliwy dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu to jedno z głównych muzeów tego miasta. Istnieje tu od XIX w. i kontynuuje tradycję niemieckich muzeów. Na zbiory tej instytucji składają się głównie: malarstwo, rzeźba, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki Śląska. Możemy tam jednak zobaczyć eksponaty dotyczące sztuki niektórych regionów Polski czy też Europy
We wrześniu Muzeum pozyskało nowe obiekty. Są to dekoracyjne i użytkowe szkła, które powstawały od połowy XIX do początków XX stulecia. Owe obiekty uformowane zostały w hutach szkła znajdujących się na Dolnym Śląsku – Hucie Józefiny w Szklarskiej Porębie oraz hucie Rafinerii Szkła Fritza Heckerta w Piechowicach. Z huty Józefiny pochodzą eksponaty wykonane ze szkła w stylu: weneckim, renesansowym (weneckim oraz niemieckim), barokowym angielskim. Muzeum nabyło z tej wytwórni szkła obiekty nawiązujące swym kształtem do ceramiki starożytnej Grecji (np. dzbanów oinoche i kubków kyatos). Z drugiej wytwórni zabytkowego szkła pochodzą wyroby wykonane z zielonego oliwkowego szkła. Są to eksponaty wzorowane na stylach niemieckim i niderlandzkim. Jakość techniczna i wartość obiektów jest bardzo wysoka. Muzeum nabyło chociażby puchar neorenesansowy z ok. 1890 r. (Piechowice, Rafineria Szkła Fritza Heckerta) czy też karafkę z 1860 r. i dzban z kubkiem z 1850 r. (Huta Józefiny).
Wrocławskie Muzeum wzbogaciło się także o kolekcję małych form meblarskich. Powstawały one – jak wspomniano - w XVI w. w południowych Niemczech. Wśród drewnianych eksponatów znajduje się kabinet z 1700 r. służący do przechowywania drogocennych przedmiotów, klejnotów oraz pieniędzy. Pozyskano też sepet (przypominający skrzynkę) wykonany w Rosji około 1700 roku oraz inne wyroby.
Źródło wiedzy:
http://www.mnwr.art.pl/CMS/wystawy_czasowe/Nabytki2015.html
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.