Odwiedź Warszawę Prusa i Łódź Reymonta. Nowa wystawa Muzeum Historii Polski


Odwiedź Warszawę Prusa i Łódź Reymonta, Lwów, Kraków, Poznań i Żyrardów z XIX i z początku XX wieku. Zobacz pierwsze galerie handlowe, dworce i tramwaje. Poczuj się jak Twój pradziadek czy prababcia – zajrzyj do fotoplastikonu, posłuchaj muzyki z gramofonu i zrób zakupy w salonie Hersego! Zobacz jak powstawały nowoczesne miasta, jak świat nabierał barw i świateł, jak rodziła się kultura konsumpcyjna i masowa.

layout wystawy„Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność” to tytuł narracyjnej wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, którą będzie można oglądać od 25 września do 6 grudnia 2015 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Ekspozycja ukaże proces kształtowania się organizmu nowoczesnego miasta na ziemiach polskich pod zaborami. Mowa będzie o przemianach demograficznych, urbanistyce i architekturze, higienie, narodzinach kultury konsumpcyjnej i masowej, w tym zwłaszcza reklamy i prasy. Wystawa opowie również o odrodzeniu narodowym i rywalizacji na symbole w przestrzeni publicznej miast oraz dramatycznych wydarzeniach rewolucji 1905 roku.

Pokażemy dawną Warszawę, Lwów, Kraków, Łódź i Poznań, czyli największe ośrodki miejskie wszystkich trzech zaborów.

Historia nieistniejącej już dziś kamienicy na ulicy Pięknej 21 w Warszawie pokaże jak w soczewce przekrój mieszkańców ówczesnej stolicy Królestwa Polskiego, „miasta słoików„, które okazało się tyglem nowej, miejskiej kultury popularnej, która dziś uchodzi za kwintesencję nieistniejącej już ”prawdziwej” Warszawy. Będzie też można udać się na zakupy odzieżowe do słynnego salonu Bogusława Hersego i przekonać się, że współczesna reklama jest tylko jabłkiem, które padło niedaleko od XIX-wiecznej jabłoni. Ekskluzywne magazyny mody i wytworne sklepy sąsiadowały z anarchicznym światem bazarów i naręcznego handlu ulicznego. Poznamy dzieje oświetlenia i kanalizacji, bez których wielkomiejskie życie byłoby nie do pomyślenia. Wiek XIX to okres schyłku prywatnych salonów, a zarazem czas narodzin nowej przestrzeni publicznej rozrywki: kawiarni, powszechnie dostępnych teatrów i teatrzyków na wolnym powietrzu, wystaw, zawodów sportowych, a więc form aktywności dziś dobrze znanych, a wtedy nowych.

Na wystawę składa się ikonografia oraz artefakty z epoki pochodzące ze zbiorów muzeów i z kolekcji prywatnych. Wśród eksponatów są m.in. bicykl, oryginalne suknie, w tym pierwsze modele szyte seryjnie, telefon Ericssona, aparat fotograficzny Kodaka i telegraf. Będzie można zobaczyć również XIX-wieczną ozdobną muszlę klozetową, spluwaczkę i secesyjną kasę sklepową. Nie zabraknie też mocniejszych akcentów związanych z rewolucją 1905 roku – kajdanek, szabli, noży, kastetów i pistoletów. Uzupełnieniem ekspozycji będą nieme filmy będące w repertuarze objazdowego kina jarmarcznego. A miłośnicy gier planszowych będą mogli zagrać w oryginalną grę z epoki „Wyścigi konne”.

Podczas trwania wystawy zorganizowane zostaną wykłady poświęcone różnym aspektom życia wielkich miast przełomu XIX i XX stulecia.

Ekspozycja będzie czynna codziennie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala wystawowa na parterze) w dniach 25 września – 6 grudnia 2015 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Lis pisze:

    Warszawy Prusa już nie ma 🙁 Działania Niemców zaognione Powstaniem zrobiły swoje...

Zostaw własny komentarz