„Pilecki” w kinach od 25 września. Ten film to sukces akcji społecznej


W najbliższy piątek do kin wchodzi Pilecki fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 r. Jego realizacja to sukces akcji społecznej „Projekt: Pilecki”, którą wsparły tysiące osób.

7702649.3

Trwający 100 minut film wyreżyserował Mirosław Krzyszkowski. W roli głównej wystąpił Marcin Kwaśny. Natomiast, jako Marię Pilecką zobaczymy Małgorzatę Kowalską, a Tomasza Serafińskiego zagrał Piotr Głowacki. Autorzy filmu w scenariuszu wykorzystali wspomnienia Pileckiego, jego raporty i poezję, którą pisał.

Akcja społeczna

Film nie uzyskał wsparcia z Polskiego Instytut Sztuki Filmowej. Dlatego konieczna była obywatelska akcja zorganizowana przez  Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Dzięki jej organizatorom i setkom darczyńcom udało się zebrać  151 236, 76 zł.

Akcja społeczna „Projekt: Pilecki”, w ramach której przeprowadzono zbiórkę publiczną, kampanię informacyjną w mediach społecznościowych o Witoldzie Pileckim oraz zrealizowano pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny Pilecki zdobyła uznanie ekspertów i społeczeństwa i otrzymała tytuł „Wydarzenie Historyczne Roku 2014„ w konkursie organizowanym przez Muzeum Historii Polski w partnerstwie z ”historia.org.pl”.

Gdzie zobaczyć film Pilecki?

Film będzie można zobaczyć na ekranach wybranych kin sieci największych multipleksów, a także w kilkudziesięciu kinach studyjnych na terenie całej Polski. Pełna lista znajduje się tutaj.

Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź; Silver Screen: Olsztyn, Poznań Malta, Poznań Multikino 5,1 Rzeszów, Szczecin, Warszawa Targówek, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze, oraz we wszystkich pozostałych lokalizacjach sieci Multikino dla grup zorganizowanych.

Cinema City: Bielsko Bielsko Biała, Focus Bydgoszcz, Wolność Częstochowa, Forum Gliwice, Punkt 44 Silesia Katowice, Bonarka Kraków, Felicity Lublin, Manufaktura Łódź, Kinepolis Poznań, Toruń (CD) Toruń, Arkadia Warszawa, Mokotów Warszawa, Promenada Warszawa, Sadyba Warszawa oraz we wszystkich pozostałych lokalizacjach.

Helios: Bielsko Biała, Olsztyn oraz we wszystkich pozostałych lokalizacjach sieci Helios dla grup zorganizowanych.

Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki to jeden z największych bohaterów polskiego podziemia. Był jednym z najodważniejszych i najbardziej heroicznych bohaterów XX w. W okresie PRL ocenzurowany i skazany na niepamięć. Dał się zamknąć w Auschwitz, by zorganizować tam ruch oporu, a także zebrać informacje o nim, które miał przekazać do rządu w Londynie. We wrześniu 1940 r. został przewieziony do obozu i otrzymał numer 4859. Wewnątrz utworzył liczący kilkuset członków Związek Organizacji Wojskowych. W trudnych warunkach obozowych udało mu się m.in. zdobyć niemiecką dokumentację obozową, nadać liczne meldunki, a także skonstruować radiostację z części wykradzionych Niemcom. Pomagał także więźniom w zdobyciu pożywienia i odzieży.

W obawie przed przewiezieniem do innego obozu i dekonspiracją, wiosną 1943 r. wraz z kilkoma towarzyszami w brawurowy sposób uciekł z Auschwitz. Następnie w strukturach polskiego podziemia awansował do stopnia rotmistrza. Angażował się także w działalność organizacji NIE (Niepodległość). Brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Walczył w Śródmieściu jako dowódca II Kompanii I Batalionu Zgrupowania „Chrobry II”. Po powstaniu jako jeniec trafił do obozu w Murnau. Po wojnie został oddelegowany do kraju, by dla rządu udokumentować zbrodnie komunistyczne na polskim ruchu podziemnym. Został złapany przez UB i w konsekwencji oskarżony o szpiegostwo. Został skazany na śmierć, wyrok wykonano.

Zwiastun

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. Filmowiec pisze:

  WOW. Bałem się, że dystrybucja będzie mała! Tak trzymać, jest bardzo dobrze, jak na film zrealizowany tanim kosztem, przy zaangażowaniu tylu ludzi.

 2. Bilbo pisze:

  Jest to kolejna inicjatywa społeczna udowadniająca, że obóz III RP ma gdzieś polskie tradycje narodowe.

 3. rebeliant80 pisze:

  Pozostaje tylko zapytać, dlaczego państwo nie znalazło pieniędzy na ten film i to w czasach, gdy prezydentem był Komorowski, który kreował się na wielkiego patriotę

 4. Michał pisze:

  Niestety ten „film” (celowo piszę w cudzysłowie; czemu wyjaśnię dalej)jest skazany na niepowodzenie. Mimo fascynującego życiorysu Pileckiego, sama warstwa fabularna nie wystarczy żeby porwać widzów. Na podstawie zwiastuna widać, że obraz ten jest robiony po „taniości”. Produkcja przypomina bardziej jakiś teatr telewizji niż produkcję filmową z krwi i kości (stąd film w cudzysłowie). Leży udźwiękowienie, zdjęcia, aktorstwo też jakieś drewniane. Ludzie tego nie kupią. Niestety zmarnowany potencjał.

  • Dyplomata pisze:

   To prawda, aczkolwiek to ważna lekcja. Taki film powinno zrobić Hollywood, by był sukces międzynarodowy. To byłaby najlepsza promocja naszej historii.

Zostaw własny komentarz