„Bajki, które zdarzyły się naprawdę” - A. Moczulska – recenzja


Od najmłodszych lat znamy piękne historie o księżniczkach i dzielnych rycerzach w lśniących zbrojach, o czarownicach i niedobrych macochach oraz bestiach, które w końcu znajdują swoje szczęście. Opowieści snute na dobranoc przez naszych rodziców i babcie niosły ze sobą naukę i przesłanie, ale kto by pomyślał, że wydarzyły się naprawdę? Co prawda pozbawione magii i często bez szczęśliwego zakończenia – jak to w życiu bywa – lecz w dalszym ciągu piękne, pouczające i do cna przypominające te, które słyszeliśmy będąc dziećmi.

bajkiKsiążka, którą przygotowała Anna Moczulska, to pozycja piękna w swej prostocie – autorka już w swoich pierwszych słowach skierowanych do czytelników podkreśla, że historykiem nie jest i nie zamierza go udawać. Mimo to podjęła się zadania przedstawienia losów postaci historycznych. Robi to, wydawałoby się, z wielką lekkością, przychodzi jej to całkiem naturalnie. Nie potrzebuje do tego poważnego tonu, używanego przez historyków, unika trudnych terminów i tony przypisów. Dzięki temu właśnie powstała pozycja dla każdego – zarówno dla historycznego laika chcącego dowiedzieć się czegoś ciekawego, jak i geeka, który ma ochotę na chwilę wytchnienia. I właśnie w tej prostocie jest metoda, bo każdy znajduje tu coś dla siebie. Sposób, w jaki autorka postanowiła przedstawić swoich bohaterów jest ujmujący – ma w sobie coś urzekającego, co chwyta za serce i sprawia, że książkę czyta się niezwykle szybko, wprost nie mogąc się od niej oderwać. Nie da się uniknąć wrażenia, że Moczulska po prostu przelewa na kolejne strony swej książki baśniową magię, którą każdy z nas tak dobrze zna.

Bohaterkami książki są znane wszystkim kobiety, których życie przypominało te, które były wytworem wyobraźni wielkich twórców baśni. Poznajemy więc prawdziwe Kopciuszki, Śpiące Królewny i Piękne z ich budzącymi grozę Bestiami. Nie zabrakło również niewyspanych przez ziarnka grochu księżniczek oraz Królewien Śnieżek wraz z czarownicami, które starały się uprzykrzyć im życie. Zdumiewające losy prawdziwych kobiet, których Moczulska wybrała do swojej książki aż dwadzieścia, wydają się idealnie wpasowywać w to, co autorka sobie wymyśliła. Ale to nie jej zasługa, ona jedynie zauważyła to, co było oczywiste – że wszystkie te księżniczki, królowe i damy wpisywały się w pewne schematy, które były w ich życiach nieuniknione.

Nie wszystkie historie bohaterek książki są szczęśliwe. Niektóre kończą się smutno lub wręcz tragicznie, ale nie każda bajka musi mieć zawsze happy end. Nie w prawdziwym życiu. Mamy więc kochającą zbyt mocno Joannę Szaloną, która swoje życie zakończyła zamknięta w wieży, Marię Tudor, która przez całe swoje życie wycierpiała się bardzo wiele, czy osamotnioną na łożu śmierci Karolinę Matyldę Hanowerską, oraz unieszczęśliwioną i zamordowaną cesarzową Sisi. Niektóre z bohaterek nie mogły uniknąć swego przeznaczenia, inne same dążyły ku związkom z mężczyznami lepiej urodzonymi od siebie lub też wręcz padały ofiarą zbyt namiętnych mężczyzn, którzy brali to, na co mięli ochotę. Na szczęście były też inne, lepsze zakończenia opowieści o kobietach, których życie było bardziej udane. Tych, które znalazły w końcu swojego księcia z bajki - choć wcale nie było to takie łatwe i oczywiste - i które spełniły się jako kobiety samodzielne mimo, że czasy były ku temu nieprzychylne.

Pięknie wydana przez wydawnictwo Znak Literanova książka Anny Moczulskiej urzeka na każdym kroku. Oprócz ciekawej treści, wielką zaletą jest również twarda oprawa oraz ilustracje. To pozycja, którą polecić mogę każdemu, kto chociaż w małym stopniu interesuje się historią - z pewnością się nie zawiedziecie. Czytając tę książkę można znów poczuć się dzieckiem, czytającym bajkę na dobranoc, tyle, że tym razem jej bohaterkami są prawdziwe postacie.

Plus/Minus

Na plus:

- Ciekawa tematyka

- Przystępny, prosty język autorki

- Piękne wydanie

- Oryginalny sposób przedstawienia postaci i ich historii

- Ilustracje

Na minus:

- brak

Tytuł: Bajki, które zdarzyły się naprawdę

Autor: Anna Moczulska

Rok wydania: 2015

Wydawnictwo: Znak Literanova

ISBN: 9788324027484

Liczba stron: 240

Oprawa: Twarda

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Michał Czerpacki pisze:

    Ciekawa książka. A jeżeli chodzi o prawdziwe „bajki”, to najciekawsze są te, które związane są z niezwykłymi ludźmi, ich życiem. Na próbę odsyłam do książki z którą zetknąłem się dwa tygodnie temu (na Pikniku Szlacheckim we wrocławskiej Leśnicy). Chodzi o książkę „Saga wrocławska” Anny Fastnacht Stupnickiej. To chyba jedna z ciekawszych książek okołowrocławskich ostatnich kilkunastu lat...

  2. Angelika pisze:

    Mnie też się bardzo podobała, nie tylko dlatego, że zdobyłam dowód na to, że historie, które znam z bajek miały miejsce w rzeczywistości, ale też dlatego, że autorka pokazała, że można historię pokazać w bardzo ciekawy sposób.

Zostaw własny komentarz