Nowe oblicze „Kubusia”- samochodu pancernego z czasów Powstania Warszawskiego


Na początku września pracownicy Muzeum Wojska Polskiego z dumą zaprezentowali samochód pancerny „Kubuś”, który po 71 latach powrócił do dawnej świetności. Pozytywne konsekwencje renowacji zostały przedstawione dokładnie 2 września bieżącego roku na zorganizowanej przez MWP konferencji prasowej. Powstańczy pojazd wygląda dokładnie tak, jak w sierpniu 1944 roku. 

800px-Warsaw_Uprising_-_Kubuś

„Kubuś” w czasie Powstania Warszawskiego

Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki wytężonej prazy dwóch mechaników z programu „RetroReanimacje” emitowanego na kanale Discovery Channel – Artura Marciniaka i Jakuba Nowackiego. Prowadzą oni w Łodzi warsztat mechaniczny, gdzie zajmują się szczególnie chętnie odbudową i naprawą starych pojazdów bojowych.

Historia „Kubusia”

Konstruktorem powstańczego pojazdu był jeden z żołnierzy Armii Krajowej – Józef Ryszard Fernik. Sama nazwa samochodu to pseudonim powstańczy żony Fernika. Pomysł skonstruowania „Kubusia„ zrodził się 4 dni po tym, jak zginęła śmiercią tragiczną żona Fernika – zamordowana przez żołnierzy Wehrmachtu (4 sierpnia 1944 r.). Prace konstrukcyjne rozpoczęto już 15 sierpnia tego samego roku w warsztacie mechanicznym Daszyńskiego i Kwiatkowskiego. „Kubuś„ gotowy był już 15 sierpnia 1944 r., a wzorowano go na bazie samochodu ciężarowego Chevrolet 155. Omawiany tu pojazd pancerny przysłużył się m.in. w próbie zdobycia Uniwersytetu Warszawskiego. 23 sierpnia i 2 września wspólnie z transporterem „Jaś” dokonał nieudanego szturmu zdobycia uczelni. Natomiast 6 września po upadku Powiśla ”Kubuś” został spalony przez Stanisława Rumianka.

Bohaterowie programu „RetroReanimacja„ stanęli więc przed dużym wyzwaniem, próbując odbudować samochód z Powstania Warszawskiego. Ich działania obejmowały chociażby rekonstrukcję nadwozia. Wymieniono też ogromną ilość elementów, całkowicie odrestaurowano wnętrze pojazdu. W odrestaurowaniu samochodu potrzebna też była pomoc zagranicznych firm. Dotychczas „Kubusia„ zaprezentowano szerszej publiczności 13 września na odbywającym się na Żoliborzu VIII Biegu Rotmistrza Pileckiego. Natomiast 11 listopada bieżącego roku na kanale Discovery Channel zostanie wyemitowany odcinek „RetroReanimacji” poświęcony powstańczemu ”Kubusiowi”.

Kubuś po renowacji / fot. muzhp.pl

Kubuś po renowacji / fot. muzeumwp.pl

Źródła wiedzy:

http://historia.focus.pl/polska/samochod-pancerny-kubus-przywrocony-do-zycia-1764?utm_source=historia&utm_medium=boksy&utm_campaign=zobacz

http://www.muzeumwp.pl/galerie/278,71-rocznica-ostatniej-akcji-bojowej-kubusia-8221.php

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz