„Niewidzialna korona” - E. Cherezińska - recenzja


Śmierć króla Przemysła II z rąk tajemniczego wroga staje się początkiem walk, intryg i zabiegów mających na celu ponowne rozbicie odrodzonego państwa piastowskiego.  Przeciwnicy, żądni władzy i nowych terenów najeżdżają kraj z wszystkich stron. Ziemię i grody Starej Polski atakują od zachodu Branderburczycy, a od południa Henryk, książę głogowski oraz Bolko, książę opolski. Leszek, książę inowrocławski zajmuje Pomorze.

niewidzialna_koronaAkcja książki Elżbiety Cherezińskiej wydanej przez wydawnictwo Zysk i S-ka toczy się w latach 1296-1306r. Rozpoczyna się śmiercią króla Przemysła II i dotyczy przede wszystkim walk i działań Władysława Łokietka w obronie zagrożonej ojczyzny. Książka jest częścią cyklu Odrodzone Królestwo. Wcześniej ukazała się Korona śniegu i krwi.

Niewidzialna korona to pozycja ciekawa, wciągająca. Na uwagę zasługuje duża ilość faktów historycznych. Książka zawiera liczne wątki, główne i poboczne. Postaci też jest wiele, z wyższych i niższych sfer. Należą do nich Władysław Łokietek, jego żona Jadwiga, królewna Rikissa - córka Przemysła II, arcybiskup Jakub Świnka, Zarembowie, Przemyślidzi Wacław II i Wacław III, Krzyżacy, Mechtylda Askańska, Kalina, Płatek  oraz wielu innych. Postacie są pełne życia, wyraźnie zarysowane. Poznajemy ich wygląd, dobre lub złe cechy charakteru, plany, ambicje i żądze. Autorka  wiele miejsca poświęca na akcję, dialogi i przemyślenia bohaterów, które tworzy zgodnie z własną koncepcją. Bohaterowie żyją mocno i intensywnie w czasach częstej walki, trudów życia i skomplikowanych układów. Moim zdaniem  często niepotrzebne są szczegółowe opisy scen intymnych.

W książce na uwagę zasługuje podkreślenie takich cech bohaterów, jak: honor, skłonność do utrzymywania sojuszów i przyjaźni, wywiązywanie się z obowiązków i wielkie umiłowanie ojczyzny. Oczywiście nie brakuje też postaci negatywnych, jak np. Mechtylda  Askańska  czy Jakub de Guntersberg, których intryganctwo i podłość nie mają sobie równych. Ciekawe są opisy dawnych wierzeń i symboli rodowych, chociaż sposób ich przedstawienia, a także wprowadzenie postaci magicznych jest zbyt fantastyczne, jak na literaturę historyczną.

Niezwykłe w książce są opisy przyrody, która jest tu dzika i piękna. Rozległe lasy, niedostępne ostępy, bagna i parowy są fascynujące i mają swoje tajemnice.

Plus/minus

Na plus:

+ wartość poznawcza

+ interesująca akcja

+ szczegółowe przedstawienie bohaterów

+ lekkość stylu

+ staranne wydanie, piękna okładka

Na minus:

- szczegóły życia intymnego

Tytuł:  Niewidzialna korona

Autor: Elżbieta Cherezińska

Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka

Data wydania: 2014

ISBN: 978-83-7785-500-3

Liczba stron: 763

Cena:  49,90 zł (cena z okładki)

Ocena recenzenta:  9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Roger Mortimer pisze:

    „Niezwykłe w książce są opisy przyrody, która jest tu dzika i piękna. Rozległe lasy, niedostępne ostępy, bagna i parowy są fascynujące i mają swoje tajemnice.” to jest żart ? co to za poziom?

Zostaw własny komentarz