Dzień Szabli w Warszawie 2015 |
Wystawa szabli, pokazy szermiercze, kawalerzystów, sokolników oraz panel wykładowy. Cały dzień 11 października w warszawskim Muzeum Wojska Polskiego będzie poświęcony polskiej broni narodowej. Będzie można ją wziąć do ręki i spróbować swoich sił w roli szermierza. Wstęp wolny.
„Polak, Węgier – dwa bratanki, i do szabli i do szklanki...”. Podczas wydarzenia będziemy celebrować przyjaźń polsko-węgierską skupiającą się – jak głosi powyższe przysłowie – na szabli właśnie.
− Rozpoczniemy od oprowadzenia po wystawie przygotowanej specjalnie na tę okazję pod wiele mówiącym tytułem „Polak, Węgier – bratanki od szabli”. Bohaterami wystawy są wielcy Polacy, których historia połączyła z Węgrami oraz odwrotnie – Węgrzy, którzy wpłynęli na losy Polski. Będzie można zobaczyć piękne szable, mundury oraz litografie będące świadectwem niezwykłej zażyłości między dwoma narodami – zachęca Jarosław Buć, główny instruktor Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.
Oprowadzanie po wystawie rozpocznie się o 10.45 i poprowadzi je Norbert Máday, założyciel Węgierskiej Szkoły Szermierki Szablą.
Kolejnym punktem programu będzie pokaz kawalerii, która zaprezentuje elementy musztry zgodnej z Regulaminem Kawalerii z 1938 roku oraz sposób władania szablą i lancą z konia. Odbędzie się również wspólny pokaz kawalerii z sokolnikami.
Podczas panelu wykładowego dwaj węgierscy przyjaciele, Ákos Engelmayer i János Tischler, opowiedzą o światowym fenomenie, jakim jest przyjaźń pomiędzy dwoma narodami. Będziemy też wspominać znakomitego fechmistrza mjr. Jánosa Keveya, ojca sukcesów polskich szermierzy sportowych z Jerzym Pawłowskim na czele.
Spotkanie zamknie seria pokazów szermierczych w wykonaniu instruktorów i uczniów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą oraz gości z Węgier. Przybliżą one nie tylko wartość bojową szabli, ale przede wszystkim jej znaczenie historyczne jako symbolu pragnienia wolności.
Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą przy współpracy Muzeum Wojska Polskiego oraz Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej Ambasady Węgier w Warszawie. Partnerem wydarzenia jest Węgierski Instytut Kultury.
Dodatkowe informacje: szermierkaszabla.pl
Program Dnia Szabli
Uwaga! Godziny mogą ulec zmianie
WYSTAWA - oprowadzanie, godz. 10.45-12.00, hol Muzeum Wojska Polskiego
„Polak, Węgier – bratanki od szabli” – ekspozycja czasowa w Muzeum Wojska Polskiego zorganizowana przez Węgiersko-Polską Szkołę Szermierki Szablą. Z tysiącletniej przyjaźni polsko-węgierskiej wyjęliśmy najmocniejsze akcenty. Zgromadzone eksponaty przypomną nam historię tej niecodziennej zażyłości. Większość z nich pochodzi z węgierskich kolekcji nigdy wcześniej nie prezentowanych w Polsce. Oprowadzanie: Norbert Máday, założyciel Węgierskiej Szkoły Szermierki Szablą.
KAWALERIA I SOKOLNICY, godz. 12.00-13.00
park Muzeum Wojska Polskiego
Widowiskowy pokaz umiejętności kawalerzystów, którzy oprócz musztry zaprezentują sposób posługiwania się szablą oraz lancą z konia. Po raz pierwszy wystąpią też we wspólnym pokazie z sokolnikami.
WYKŁADY, 13.00-14.15
namiot konferencyjny na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego (miejsca siedzące)
- Polacy i Węgrzy – niezwykła przyjaźń sąsiedzkich narodów fenomenem na skalę światową
- Ákos Engelmayer, ambasador Węgier w Warszawie w latach 1990-1995
- dr János Tischler, historyk, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie
- Wspomnienie mjra Jánosa Keveya – czołowego fechmistrza wojskowego Instytutu Miklosa Toldiego przed wojną, wybitnego trenera szermierki sportowej po wojnie
- Norbert Máday, założyciel Węgierskiej Szkoły Szermierki Szablą przybliży historię powstania i działalności Instytutu Instytutu Miklosa Toldiego
- Zbigniew Grodner – uczeń Jánosa Keveya
- Michał i Piotr Pawłowscy – synowie Jerzego Pawłowskiego, szablisty wszech czasów, ucznia Jánosa Keveya)
POKAZY SZERMIERKI SZABLĄ, godz. 14.15-15.15
namiot konferencyjny na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego
Węgiersko-Polska Szkoła Szermierki Szablą wystąpi z serią pokazów szermierczych. Instruktorzy oraz uczniowie szkół z całej Polski oraz goście z Węgier zaprezentują sposób władania szablą wywodzący się z elitarnego Instytutu Miklosa Toldiego. W pokazach przypomnimy nie tylko wartość bojową szabli, ale przede wszystkim jej wagę historyczną. To broń narodowa zarówno Polaków, jak i Węgrów. Przez wieki służyła obu krajom do walki o niepodległość. Uczyniło z niej to coś więcej niż broń – symbol pragnienia wolności.
DODATKOWE ATRAKCJE, godz. 10.30-15.00
plener Muzeum Wojska Polskiego
- Warsztaty szermierki dla dzieci i dorosłych prowadzone przez instruktorów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą
- Stoiska z kuchnią węgierską, przy których będzie można skosztować oraz zakupić tradycyjne węgierskie produkty
- Stoiska z książkami o tematyce historycznej, skupiające się na literaturze o szabli
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.