Na liście UNESCO znalazł się kolejny polski dokument


Księga Henrykowska, kronika zawierająca pierwsze zdanie zapisane w języku polskim, została wpisana na światową listę UNESCO.

Powstała w drugiej połowie XIII i na początku XIV w. księga henrykowska, zawiera w swoich dwóch częściach spis dób należących do opactwa cystersów w Henrykowie, a także opisuje jego historię do 1310 roku. Oryginał księgi znajduje się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu

10 marca Polski Komitet wybrał dwie pozycje, które zostały przedstawione w Genewie, by walczyć o wpis na światową listę. O wpisaniu do rejestru Księgi Henrykowskiej poinformował na Twitterze prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. „Z ogromną radością dzielę się informacją, że Księga Henrykowska została wpisana na listę UNESCO „Pamięć Świata”. #duma” - napisał Dutkiewicz.
Lista Pamięć Świata UNESCO to powstały w 1992 r. rejestr zabytków o charakterze dokumentacyjnym - rękopisów, druków czy dokumentów audiowizualnych, na który wpisywane są materiały o szczególnym znaczeniu historycznym i cywilizacyjnym. Na Światowej Liście Programu „Pamięć Świata” znajduje się trzynaście obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego zgłoszonych przez Polskę, w tym m. in.: autograf dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus przechowywany przez Bibliotekę Jagiellońską w Krakowie, w którym została przedstawiona teoria heliocentryczna, rękopisy Fryderyka Chopina, czy podziemne archiwum getta warszawskiego (tzw. Archiwum Ringelbluma).

Lubisz czytać nasze historie?
Na historia.org.pl codziennie opowiadamy dzieje Polski i świata tak, jak na to zasługują - rzetelnie, pasjonująco, z szacunkiem do faktów. Ale żadna opowieść nie przetrwa bez tych, którzy chcą jej słuchać i ją wspierać.
Postaw nam wirtualną kawę - to darowizna, która realnie pomaga nam działać dalej. To dzięki takim gestom możemy nadal pisać o zwycięstwach, bohaterach i wydarzeniach, które zbudowały naszą tożsamość.

Postaw nam kawę za:



Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz