Historia w programie telewizyjnym (9-15 listopada 2015)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdą niedzielę kolejne zestawienie.

CC-BY-SA-3.0

CC-BY-SA-3.0

Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: AXN, Canal+, Discovery Channel, HBO i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach oraz programach związanych z przypadającymi na dany okres świętami i rocznicami. Publikujemy go w kazdą niedzielę o 20.00.

Poniedziałek

20:10 Polsat Kapitan Phillips

Oparta na faktach historia dowódcy amerykańskiego statku, który w kwietniu 2009 roku dobrowolnie został zakładnikiem piratów. U wybrzeży Somalii przestępca Muse (Barkhad Abdi) i jego kompani przejmują kontrolę nad nieuzbrojoną jednostką MV „Maersk Alabama”, odbywającą rejs do Mombasy. Jej kapitan Richard Phillips (Tom Hanks) naraża własne życie, aby ratować swoich podwładnych. Deklaruje, że odda się w ręce herszta napastników jako zakładnik. Między Richardem i Muse’em rozpoczyna się pełna napięcia rozgrywka, której stawką jest życie. Phillips proponuje napastnikom, że w ramach okupu przekaże im 30 tysięcy dolarów z okrętowego sejfu. Tymczasem przywódca piratów, działający na zlecenie jednego z wpływowych somalijskich polityków, zamierza uwolnić zakładnika w zamian za milionowe odszkodowanie, jakie powinien wypłacić ubezpieczyciel statku.

Wtorek

18:10 ale kino+ Klucz Sary

Rok 2002. Amerykańska dziennikarka, Julia Jarmond (Kristin Scott Thomas), mieszka z mężem Bertrandem (Frédéric Pierrot) i córką Zoé (Karina Hin) w Paryżu. Kobieta pracuje właśnie nad artykułem o obławie Vel d’Hiv, największym masowym aresztowaniu francuskich Żydów, które miało miejsce w 1942 roku. Podczas zbierania materiałów przypadkowo odkrywa ona pewną rodzinną tajemnicę. Okazuje się, że w apartamencie, do którego Julia zamierzała niedługo się przenieść, a które kupili bliscy jej męża, mieszkała przed sześćdziesięciu laty żydowska rodzina - Władysław i Rywka Starzyńscy z dziećmi: 10-letnią Sarą (Mélusine Mayance) oraz młodszym Michelem (Paul Mercier). Amerykanka za wszelką cenę stara się ustalić, co się z nimi stało. Niebawem dowiaduje się, że Holokaust przeżyła tylko Sara. Dziennikarka stopniowo odkrywa jej powojenne losy i odnajduje jej syna Williama (Aidan Quinn), który obecnie mieszka we Włoszech i nie wie nic o swoich żydowskich korzeniach. Dramatyczna historia dziewczynki wpływa także na życie Julii i jej relacje z Bertrandem... Poruszająca ekranizacja bestsellerowej powieści Tatiany de Rosnay pod tym samym tytułem.

22:50 TVP Kultura Kornblumenblau

II wojna światowa. Młody Polak, pianista Tadeusz Wyczyński (Adam Kamień), za działalność konspiracyjną trafia do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Dużo choruje, cudem udaje mu się przeżyć pobyt na oddziale doświadczalnym, gdzie wstrzykiwano mu zarazki tyfusu. Wkrótce jego los ulega poprawie i Tadeusz zamieszkuje w baraku blokowego Kornblumenblau (Krzysztof Kolberger). Od tej pory uzdolniony muzycznie młodzieniec wzywany jest do niego na prywatne występy i po jakimś czasie zostaje w nagrodę przydzielony do wykonywania lepszej pracy - do obierania ziemniaków. Niebawem wieść o talencie Wyczyńskiego dociera do niemieckich oficerów, którzy chcą, aby Tadeusz umilał im pobyt w kasynie grą na pianinie.

Środa

16:45 TVP Kultura 1920 Bitwa Warszawska

Warszawa, 1920 rok. Polski poeta i ułan Jan Krynicki zakochuje się w aktorce teatru rewiowego, Oli. W obliczu zbliżającej się wojny z bolszewikami postanawiają jak najszybciej wziąć ślub. W kościele św. Anny sakramentu małżeństwa udziela im młody ksiądz Ignacy Skorupka. Zaraz po ceremonii pan młody wyrusza na front. On i jego dzielni towarzysze muszą stawić czoło siłom Lenina, który planuje rozprzestrzenienie rewolucji proletariackiej na całą Europę. Wkrótce grupa Krynickiego zostaje rozbita. Jan zostaje posądzony o sympatie komunistyczne i bolszewicką agitację. Sąd wojskowy skazuje go na karę śmierci. Czekista Bykowski postanawia ocalić mu życie i włącza go do swojego bolszewickiego oddziału. Ułan ma mu pomóc w redakcji propagandowych ulotek. Tymczasem do Oli docierają wieści o zaginięciu męża. Dziewczyna nie może już znieść bezczynności i wyrusza na wojnę w charakterze sanitariuszki. Ma nadzieję odszukać ukochanego. Tymczasem linia frontu przesuwa się w pobliże Warszawy i marszałek Piłsudski podejmuje ryzykowną decyzję o kontrofensywie. Dochodzi do decydującego starcia.

20:25 TVP 1 Wałęsa. Człowiek z nadziei

Gdańsk, 1981 rok. Włoska dziennikarka Oriana Fallaci chce przeprowadzić wywiad z Lechem Wałęsą, szefem niezależnych związków zawodowych. Zatrudniony w Stoczni Gdańskiej elektryk posiada niezwykłą charyzmę, która pozwala mu stanąć na czele przybierających na sile ruchów wolnościowych. Sytuacja jest bardzo napięta. Spotkanie z przedstawicielką zagranicznych mediów jest dla Wałęsy okazją do wspomnień. Od początku angażował się w walkę z komunistycznym reżimem. Gdy zostaje aresztowany przez SB, jego żona Danuta jest właśnie w pierwszej ciąży. Wałęsa podpisuje deklarację lojalności, by zdążyć na porodówkę. Odtąd władze mają go na oku. To jednak nie znięchęca go do walki o godne życie. Staje na czele strajku okupacyjnego w stoczni. Niejednokrotnie trafia do aresztu. Naraża przy tym życie swoje i bliskich. Tymczasem jego rodzina sukcesywnie się powiększa. Pochłonięty przez opozycyjną działalność przywódca Solidarności opiekę nad dziećmi zrzuca na barki żony. Kobieta dzielnie to znosi. Godnie też reprezentuje męża w Oslo, gdzie w jego imieniu odbiera Pokojową Nagrodę Nobla.

Czwartek

14:50 CANAL+ Jack Strong

Rok 1968. Major Ryszard Kukliński (Marcin Dorociński) odkrywa, że Związek Radziecki rozważa atak nuklearny na kraje NATO, który może wywołać wojnę zagrażającą także Polsce. Po awansie oficer zyskuje dostęp do tajnych dokumentów. W 1972 roku wyrusza z przyjacielem w rejs żaglówką po Bałtyku. Z jednego z portów RFN Kukliński potajemnie wysyła list do ambasady USA w Bonn, chcąc przekazywać Zachodowi informacje o planach militarnych ZSRR. Do kontaktów z nim zostaje wyznaczony David Forden (Patrick Wilson). Oficjalnie jest on drugim sekretarzem ambasady w Warszawie, a w rzeczywistości szefem CIA w Polsce. Pod pseudonimem ‚Jack Strong’ Kukliński rozpoczyna współpracę z USA. Trzymający w napięciu thriller szpiegowski Władysława Pasikowskiego („Psy”, „Pokłosie”) nominowano do Orłów w 12 kategoriach. Statuetkę zdobyła Maja Ostaszewska za postać Hanny Kuklińskiej. Produkcję nagrodzono także dwoma Złotymi Lwami - za reżyserię i kostiumy. Ciekawostką jest to, że w filmie amerykański aktor Patrick Wilson mówi po polsku.

Piątek

8:15 CANAL+ Mój Nikifor

Krynica, rok 1960. W pracowni plastyka Mariana Włosińskiego (Roman Gancarczyk), zjawia się miejscowy żebrak, Nikifor (Krystyna Feldman). Rozpakowuje swój malarski ekwipunek i oznajmia, że będzie tu pracował. Włosiński początkowo próbuje pozbyć się natręta. Chce odnaleźć jego rodzinę. Okazuje się, że malarz samouk jest samotny, nie ma też metryki ani dowodu osobistego. W świetle prawa nie istnieje. W miarę upływu czasu Włosiński, absolwent krakowskiej ASP, przekonuje się do prostego, ludowego malarstwa Nikifora. Tego zainteresowania nie rozumie jego żona Hanna (Lucyna Malec). Wkrótce okazuje się, że Nikifor ma zaawansowaną gruźlicę. Włosiński, aby móc umieścić go w szpitalu, przejmuje nad nim opiekę prawną. Żona z córkami wyprowadza się do Krakowa. Mija siedem lat. W warszawskiej „Zachęcie” zostaje otwarta wystawa prac Nikifora, który jest już zaliczany do światowej czołówki malarzy „naiwnych”. Niestety, ciężko chory malarz nie potrafi się już tym cieszyć...

Sobota

20:00 Kino Polska Krzyżacy (1/2)

Rok 1409. Młody rycerz Zbyszko (Mieczysław Kalenik) ma zostać stracony za znieważenie krzyżackiego posła. Od śmierci ratuje młodzieńca dwórka księżnej Anny Mazowieckiej (Lucyna Winnicka), Danusia (Grażyna Staniszewska), córka Juranda ze Spychowa (Andrzej Szalawski). Dziewczyna staropolskim zwyczajem wybiera Zbyszka na męża, co uniemożliwia wykonanie wyroku. Wkrótce Krzyżacy porywają córkę Juranda. Informują zrozpaczonego ojca, że Danusia zostanie uwolniona, jeśli stawi się on na zamku w Malborku. Choć Jurand podporządkowuje się ich woli, przedstawiciele zakonu nie dotrzymują danego słowa i wtrącają go do więzienia. Tymczasem Zbyszko zabija Rotgiera (Tadeusz Kosudarski), przybranego syna komtura Szczytna, Zygfryda de Löwe (Henryk Borowski). Ten w odwecie pozbawia Juranda oczu, języka i dłoni. Uwolniona z krzyżackiej niewoli Danusia umiera w drodze do Spychowa. Zbyszko rozpacza po jej śmierci. Po długim czasie zaręcza się z Jagienką (Urszula Modrzyńska). Tymczasem konflikt z zakonem przybiera na sile. Niedaleko wsi Grunwald dochodzi do finalnego starcia, podczas której Jagiełło (Emil Karewicz) w porozumieniu z bratem Witoldem (Józef Kostecki) rozbija krzyżacką potęgę. Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza, zaliczana do najbardziej kasowych produkcji polskich. Premiera filmu odbyła się 15 lipca 1960 roku, w 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

21:55 Kino Polska Krzyżacy (2/2)

Druga część filmowej epopei Aleksandra Forda. W odwecie za śmierć przybranego syna komtur Zygfryd de Löwe (Henryk Borowski) pozbawia uwięzionego w szczytnowskich lochach Juranda (Andrzej Szalawski) oczu, języka i dłoni. Po tym okrutnym akcie zemsty, uwalnia. Uwolniona z krzyżackiej niewoli Danusia (Grażyna Staniszewska) umiera w drodze do Spychowa. Zbyszko (Mieczysław Kalenik) rozpacza po jej śmierci. Dopiero kilka miesięcy później decyduje się na zaręczyny z Jagienką (Urszula Modrzyńska). Nasila się konflikt z zakonem. W porozumieniu z bratem Witoldem Jagiełło (Emil Karewicz) rozbija pod Grunwaldem krzyżacką potęgę. Na polu bitwy ginie wielki mistrz zakonu, Ulrich von Jungingen (Stanisław Jasiukiewicz). Kolejne po „Ósmym dniu tygodnia” dzieło filmowe Aleksandra Forda, wykładowcy m.in. Wajdy i Polańskiego w łódzkiej filmówce.

Niedziela

18:10 TVP Kultura Ziemia obiecana

Epicki obraz konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w. ukazany przez pryzmat błyskotliwej kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców. Syn polskiego ziemianina Karol Borowiecki (Daniel Olbrychski), Żyd Moryc Welt (Wojciech Pszoniak) i Niemiec Maks Baum (Andrzej Seweryn) dzięki podstępowi bogacą się i postanawiają założyć w Łodzi fabrykę włókienniczą. Walczą o jej budowę z rekinami miejscowego przemysłu i dzielnie pokonują wszelkie trudności. Karol jest zmuszony sprzedać cały rodzinny majątek. Wkrótce zaczyna spotykać się z Lucy Zuckerową, młodą żoną bogatego fabrykanta. Kiedy towarzyszy jej potajemnie w podróży do Berlina, dowiaduje się, że jego fabryka spłonęła. Niestety, nie była ubezpieczona. Okazuje się, że przedsiębiorstwo zostało podpalone na polecenie zazdrosnego męża Lucy (Kalina Jędrusik). Przed całkowitą katastrofą uratować go może tylko zerwanie z narzeczoną Anką (Anna Nehrebecka) i ślub z Magdą, córką niemieckiego multimilionera. Za cenę rezygnacji z młodzieńczych ideałów zostaje wielkim łódzkim kapitalistą. Adaptacja powieści Władysława Reymonta była ogromnym przedsięwzięciem produkcyjnym i została zrealizowana w rekordowym tempie 77 dni zdjęciowych. Wątek Karola i Anki tylko w powieści znajduje szczęśliwe zakończenie. Film otrzymał wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, a w 1976 roku nominację do Oscara.

20:00 Stopklatka TV Most na rzece Kwai

Akcja filmu rozgrywa się w południowo-wschodniej Azji w 1943 roku. Znajdująca się w japońskiej niewoli jednostka brytyjskiego oficera Nicholsona (Alec Guinness) ma za zadanie zbudować dla wroga ważny strategicznie most na rzece Kwai. Nicholson sprzeciwia się stanowczo japońskiemu komendantowi Saito (Sessue Hayakawa), protestując przeciwko zmuszaniu oficerów do pracy, za co on i jego ludzie zostają ukarani miesięcznym aresztem. Po odbyciu kary Nicholson ogląda stan robót i triumfująco wskazuje na fuszerkę. Wreszcie to on obejmuje kierownictwo i kończąc budowę mostu, demonstruje brytyjską wyższość. Jednocześnie aliancka grupa komandosów przygotowuje wysadzenie mostu. W dniu jego otwarcia Nicholson odkrywa przeciągnięty kabel. W pierwszym odruchu oburzenia usiłuje zapobiec eksplozji, ale uświadamia sobie, że w ten sposób stanie po stronie Japończyków. W rezultacie - za cenę życia - sam powoduje wybuch... Obraz uhonorowany został siedmioma statuetkami Oscara - za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany, dla pierwszoplanowego aktora - Aleca Guinnessa, za zdjęcia, montaż i muzykę. David Lean jako pierwszy brytyjski reżyser wyróżniony został nagrodą Oscara. Scenariusz do filmu na podstawie własnej powieści napisał Pierre Boulle.

21:05 TVP Kultura Korczak

Rok 1936. Janusz Korczak (Wojciech Pszoniak), znany pediatra i działacz społeczny, prowadzi audycje radiowe. Porusza w nich problem sierot żydowskiego pochodzenia. Wobec nasilających się w Polsce nastrojów antysemickich Korczak otrzymuje wymówienie. Po wkroczeniu Niemców doktor zostaje zamknięty w warszawskim getcie wraz z gromadką dzieci. Stara się uchronić je przed okropnością okupacyjnej rzeczywistości. Do getta docierają informacje o losie wywiezionych Żydów. Pojawia się także groźba likwidacji sierocińca. Korczak nie przestaje wierzyć, że Niemcy zachowają ochronkę. Odmawia przejścia na aryjską stronę. W sierpniu 1942 r. lekarz wraz z podopiecznymi zostaje wywieziony do obozu śmierci w Treblince... Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmit, był pisarzem, pedagogiem, działaczem społecznym, lekarzem oraz prekursorem walki o prawa dziecka. Domagał się powszechnej akceptacji przekonania, że dziecko posiada taką samą godność, jak osoba dorosła. Idee te znalazły odbicie i rozwinięcie w stworzonym przez Korczaka nowoczesnym antyautorytarnym systemie wychowania, respektującym potrzeby i dążenia dziecka, a zarazem skłaniającym je do pracy nad sobą. Uhonorowany trzema Nagrodami Szefa Kinematografii film Andrzeja Wajdy wzbudził wiele kontrowersji we Francji, jednak zyskał specjalne uznanie Jury podczas festiwalu w Cannes w 1990 roku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Bilbo pisze:

    A dlaczego nie ma TV Republika?

Zostaw własny komentarz