Świętuj Odzyskanie Niepodległości z Muzeum Historii Polski |
Kryminalna gra miejska „Tajemnica skrytki„ oraz gra ”Drogi do wolności” będą głównymi wydarzeniami Przystanku Niepodległość w dniu 11 listopada .
Gra kryminalna, której fabuła odwołuje się do autentycznego wydarzenia z dwudziestolecia międzywojennego, na której trasie będą czekały ciekawe zadania, łamigłówki i tajemnicze osoby. „Drogi do wolności” to gra przeznaczona dla dzieci w wieku 5-9 lat. Najmłodsi, dzięki otrzymanej od dziadka książce, przeniosą się do XIX-wiecznej Polski, a wycieczka po Ogrodzie Saskim zamieni się w wyprawę przez najciekawsze wydarzenia tego okresu – znajdując się m.in. w salonie pradziadka, w pracowni malarskiej czy w koszarach. Najdzielniejsi podróżnicy poznają ówczesnych bohaterów i artystów, zapoznają się z ich kulturą a także sprawdzą swoje umiejętności w grach i zabawach z tamtych lat.
Przystanek to adresowany do wszystkich cykl imprez, które od 2006 roku Muzeum Historii Polski przygotowuje w Warszawie w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku. Proponujemy radosne świętowanie, starając się jednocześnie wzbudzić zainteresowanie historią i przywołać atmosferę sprzed niemal 100 lat.
Dla dzieci (w wieku 5-12 lat) przygotowaliśmy przedstawienie pt. „O Wicku, co Warszawę ocalił i śmierć pokonał” będące adaptacją baśni Kornela Makuszyńskiego. Historia osadzona jest w realiach wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Bohaterem jest Wicek, warszawski sierota, który kocha swoje miasto i ojczyznę, a dzięki własnej uczciwości i dobroci otrzymuje dar walki ze śmiercią. Po spektaklu odbędą się warsztaty plastyczne.
Kolejną propozycją tegorocznego Przystanku Niepodległość będzie możliwość kuratorskiego zwiedzania wystawy „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność”. Ekspozycja, na którą wstęp 11 listopada będzie bezpłatny, przenosi zwiedzających do polskich miast XIX i początku XX wieku.
Jedną z atrakcji będzie także „Bostonka” – przedwojenna ręczna maszyna drukarska znajdująca się w zbiorach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Uczestnicy Przystanku Niepodległość oraz zwiedzający wystawę w BUW będą mogli zobaczyć jak działa maszyna i dostać reprint pierwszego polskiego banknotu - 100 marek polskich, który wydrukowała PWPW w 1919 roku. Za pomocą „Bostonki” reprinty zostaną ozdobione okolicznościowym drukiem i unikalnym numerem.
Przystankowi Niepodległość towarzyszy okolicznościowa jednodniówka „Jesteśmy”.
Jak co roku na wszystkie wydarzenia 10. Przystanku Niepodległość jest wstęp wolny.
Miejsce:
- Gra dla dzieci „Drogi do wolności”: START Muzeum Historii Polski ul. Senatorska 35, czas ok. 1 h, można dołączyć do gry w godzinach 11.00-14.00. Gracze otrzymają karty gry i poznają zasady.
- Gra kryminalna: przestrzeń miejska, Trasa ok. 3 km , czas ok. 2 h. Początek – Śródmieście, koniec – Powiśle. Gra nie jest związana z przedstawieniem. START o pełnych godzinach między 11.00 a 15.00 (po rejestracji).
- Przedstawienia w godzinach 11.00, 12.30 (dodatkowe, bez warsztatów), 13.30, 16.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala 316, III piętro).
UWAGA: Obowiązują zapisy na przedstawienia i grę od 2 listopada: oferta.edu@muzhp.pl, tel. 22 211 90 47.
- Wystawa „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność„ oraz pokaz pracy ”Bostonki” - ręcznej maszyny drukującej reprinty, w godzinach 11.00-17.00, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala wystawowa, parter).
Termin: 11 listopada 2015 r. (środa), godz. 10.00-18.00, WSTĘP WOLNY.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.