R. Wryk „Olimpijczycy Drugiej Rzeczypospolitej” - premiera


Nakładem Wydawnictwa Nauka i Innowacje ukazała się najnowsza książka prof. Ryszarda Wryka „Olimpijczycy Drugiej Rzeczypospolitej”. 

pol_pl_Olimpijczycy-Drugiej-Rzeczypospolitej-2562_1Praca składa się z dwóch części. W części pierwszej autor przedstawił biografię zbiorową olimpijczyków Drugiej Rzeczypospolitej. Uwzględnił w niej takie zagadnienia jak: struktura wieku, pochodzenie terytorialne, pochodzenie społeczne, niepodległościowe rodowody, wykształcenie i struktura zawodowa, struktura narodowościowa, portret sportowy, wojenne losy 1939-1945, losy powojenne, upamiętnianie olimpijczyków w literaturze, filmie, sztuce, patronaty szkół i instytucji oraz imprez sportowych, ulice o imionach olimpijczyków, pomniki i tablice pamiątkowe, muzealia, izby pamięci. Część druga pracy zawiera biogramy 327 olimpijczyków. Każdy biogram ma źródłowy charakter, opatrzony jest obszerną bibliografią. Książka jest bogato ilustrowana.
O autorze:
Dr hab. Ryszard Wryk - pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się dziejami ruchu sportowego na ziemiach polskich w XIX i XX wieku. Z tego zakresu opublikował siedem monografii min.: Akademicki Związek Sportowy 1908-1939, Narodziny i rozwój Akademickiego Związku Sportowego do roku 1949, Początki ruchu olimpijskiego w Polsce, Sport olimpijski w Polsce 1919- 1939. Biogramy olimpijczyków. Za twórczość naukową został nagrodzony przez Polski Komitet Olimpijski Srebrnym Wawrzynem Olimpijskim i Brązowym Wawrzynem Olimpijskim. Członek Polskiej Akademii Olimpijskiej.

Autor:
Ryszard Wryk
Wydawca: Nauka i Innowacje
ISBN: 978-83-64864-22-3
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 688
Cena: 69 zł

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz