Nagrody Klio rozdane. Katarzyna Minczykowska i Grażyna Kubica najlepszymi autorkami


W trakcie inauguracji XXIV Targów Książki Historycznej ogłoszono laureatów Nagrody KLIO. W kategorii autorskiej zwyciężyła Katarzyna Minczykowska i jej praca Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka Zo. Natomiast w kategorii monografii najlepsza była Grażyna Kubica z książką Maria Czaplicka: płeć, szamanizm, rasa. Biografia antropologiczna.

zawacka_biografia_minczykowska

Porozumienie Wydawców Książki Historycznej każdego roku wyróżnia wkład polskich autorów w popularyzację historii oraz docenia wydawców literatury historycznej.

W tym roku w kategorii autorskiej nagrodę pierwszego stopnia przyznano Katarzynie Minczykowskiej za książkę Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka Zo. Nagrodę drugiego stopnia otrzymał Andrzej Sieroszewski za publikację Wacława Sieroszewskiego żywot niespokojny, a nagrodę trzeciego stopnia - Monika Śliwińska za Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich.

W kategorii monografii naukowych nagrodą pierwszego stopnia uhonorowano Grażynę Kubicę za książkę Maria Czaplicka: płeć, szamanizm, rasa. Biografia antropologiczna. Nagrodę drugiego stopnia odebrał Robert Spałek za publikację Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948-1956, a trzeciego stopnia - Jarosław Pałka i Jerzy Poksiński za Michał Żymierski 1890-1989.

W kategorii edytorskiej przyznano cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Archiwum Państwowe w Łodzi i Żydowski Instytut Historyczny za Encyklopedię getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego; Ośrodek Wydawniczy Zamku Królewskiego w Warszawie-Muzeum za książkę Joannici i ich związki z ziemiami polskimi; Wydawnictwo MS za Kresową Atlantydę. Historię i mitologię miast kresowych tom 1-7 oraz Muzeum II Wojny Światowej za Codzienność w cieniu terroru. Okupacja niemiecka w Polsce 1939-1945.

maria-czaplicka-plec-szamanizm-rasa-biografia-antropologiczna-b-iext29275960W kategorii varsaviana wręczono pięć równorzędnych. Odebrali je: Monika Maludzińska za cykl Żebracy i włóczędzy w XVIII-wiecznej Warszawie; Patryk Pleskot za Miasto śmierci. Pytania o morderstwa polityczne popełnione w Warszawie (1956-1989); Mariusz Kolmasiak za publikację Belweder oraz jego mieszkańcy i użytkownicy (1818-2014); Robert Hasselbusch i Maria Ciesielska za Taniec wśród mieczów. Polski personel medyczny na Pawiaku w okresie okupacji niemieckiej 1939-1944 oraz Elżbieta Markowska i Katarzyna Naliwajek-Mazurek za Okupacyjne losy muzyków. Warszawa 1939-1945.

Nagroda przyznawana jest przez niezależne jury w składzie: prof. dr hab. Tomasz Szarota (przewodniczący), prof. dr hab. Jan Kieniewicz, prof. dr hab. Tomasz Kizwalter, red. Tomasz Łubieński, prof. dr hab. Henryk Samsonowicz, prof. dr hab. Janusz Tazbir i red. Marian Turski.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz