Feliks Nowowiejski i Henryk Sienkiewicz patronatami roku 2016?


Do Marszałka Sejmu trafiły dwa projekty uchwał mających nadać patronów dla roku 2016. Pierwszy złożyli posłowie PSL chcący upamiętnić Feliksa Nowowiejskiego, drugi posłowie PiS wyróżniając w ten sposób Henryka Sienkiewicza.

feliks nowowiejski

Oba wnioski skierowano do I czytania do Komisji Kultury i Środków Przekazu. Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2015 r. Prawdopodobnie wtedy posłowie zdecydują o tym imieniem kogo zostanie nazwany przyszły rok. Sejm nie musi ograniczać się do wyboru jednego patrona. Najczęściej wybiera dwóch.

Feliks Nowowiejski

Posłowie PSL chcą upamiętnić Feliksa Nowowiejskiego - wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty-wirtuoza, organizatora życia muzycznego i szambelana papieskiego, co uzasadniają w następujący sposób:

Jest to artysta, którego dorobek miał wpływ na całą kulturę muzyczną świata w szczególności Polski. Zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury.

Feliks Nowowiejski skomponował m.in. Rotę do wiersza Marii Konopnickiej, która 15 lipca 1910 roku, w czasie pięćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem, została zaśpiewana po raz pierwszy przed pomnikiem Grunwaldzkim przez chóry pod batutą Feliksa Nowowiejskiego. Był autorem wielu pieśni patriotycznych, umacniając tym tożsamość narodową Polaków. W niepodległej Polsce brał czynny udział w tworzeniu i organizowaniu życia artystycznego II RP.

Feliks Nowowiejski posiada ogromny dorobek artystyczny. Jego spuścizna stanowi nadal niezbędną materiałową podstawę, do której odwołują się liczni artyści. Koncerty organizowane pod jego patronatem przypominają o tym, jakim był wybitnym i uzdolnionym artystą.

Henryk_Sienkiewicz2016rokHenryk Sienkiewicz

Projekt uchwały PiS ma wyróżnić  Henryka Sienkiewicza, który zdaniem wnioskodawców ma wielkie zasługi dla Narodu i wciąż nieoceniony udział w dziele odrodzenia Polski. Są wybór uzasadniają w poniższy sposób:

Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości i „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”. Jego powieści historyczne podtrzymywały ducha kolejnych pokoleń Polaków w czasach narodowych niedoli.

Za swoje obywatelskie zasługi dla Ojczyzny przez współczesnych zwany „Hetmanem Duchowym Polaków„, za etos dobroczynności - ”Wielkim Jałmużnikiem Narodu”. Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości.

Niech Sienkiewiczowska spuścizna stanowi podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Maelrj pisze:

    A Rozwadowski?

  2. Bilbo pisze:

    Bardzo dobre kandydatury.

  3. Komar pisze:

    Cenna inicjatywa. Tylko w tytule artykułu mamy błąd: powinno być: „patronami”, a nie: „patronatami”.

Zostaw własny komentarz