Projekt Stalingrad 1942


W co mogą zamienić się ruiny fabryki, jeśli pojawią się tam grupy rekonstrukcji historycznej? Na przykład w Stalingrad owładnięty piekłem walk niemiecko-radzieckich. Udowodniły to GRH Grenadiere, GRH Pionier 39, TMHW Kalina Krasnaja i LSRH Front w swoim projekcie Stalingrad 1942, zrealizowanym w październiku tego roku na terenie Starej Cementowni w Rejowcu Fabrycznym koło Chełma.

W ramach międzygrupowego projektu Ost Front 1941-1943 został zrealizowany inkubator historyczny Stalingrad 1942. Lejtmotywem było ukazanie ciężkich walk toczonych jesienią 1942 roku w Stalingradzie, jeszcze przed okrążeniem sił gen. Paulusa. Przed wyjazdem wszystkie grupy przeprowadziły wnikliwe badanie i analizę zdjęć z epoki, na podstawie których odtworzono sylwetki obu stron konfliktu. Cenne okazały się również wspomnienia żołnierzy niemieckich i radzieckich walczących w tym okresie o miasto, dzięki którym możliwe było zdobycie „informacji z pierwszej ręki” o tym, jak starano się walczyć i przetrwać w Stalingradzie.

 Bitwa o wielkie miasto nad Wołgą rozpoczęła się pod koniec sierpnia 1942 r., kiedy to niemiecka 6. Armia dotarła do przedmieść w wyniku wielkiej letniej ofensywy Fall Blau. Armia Czerwona od początku stawiała zacięty opór. Obie strony wysyłały do walki coraz większe ilości ludzi i sprzętu, a straty wciąż rosły. Jednak do momentu okrążenia 23 listopada wydawało się, że Niemcy mają szansę na zwycięstwo.

Rekonstruktorzy zgromadzeni w Rejowcu Fabrycznym podjęli wyzwanie ukazania starć ulicznych w ruinach fabryki Czerwony Październik w październiku i listopadzie 1942 roku. GRH Grenadiere odtworzyła sylwetki żołnierzy z 369. (Chorwackiego) Wzmocnionego Pułku Piechoty. Ta ochotnicza jednostka walcząca w ramach niemieckiej 100. Dywizji Strzeleckiej była jedyną nieniemiecką formacją biorącą udział w walkach ulicznych o miasto. Historia udziału w bitwie tej satelickiej jednostki walczącej po stronie III Rzeszy jest dziś zapominana przez historyków. Żołnierze chorwaccy od września toczyli ciężkie boje o słynną fabrykę metalurgiczną Czerwony Październik. Podczas projektu ukazano współdziałanie Chorwatów z saperami z 179. Pionier-Bataillon (w tej roli Pionier 39) podczas ciężkich walk o każdą kondygnację fabryki. Przeciwnikami broniącymi ruin fabryki byli członkowie Towarzystwo Miłośników Historii Wojskowości Kalina Krasnaja.

Poniżej galeria zdjęć z inkubatora.

Fotografie autorstwa Grzegorz Antoszek/ Mołdaw Reenacting Photography

Linki do stron grup rekonstrukcyjnych:

https://www.facebook.com/GrhGrenadiere/?fref=ts&__mref=message

https://www.facebook.com/pionier39/?fref=ts&__mref=message

https://www.facebook.com/tmhwkk/?fref=ts&__mref=message

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Bardzo mi się podoba. Polacy mistrzami świata w rekonstrukcjach historycznych.

Zostaw własny komentarz