Historia w programie telewizyjnym (7-13 grudnia 2015)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdą niedzielę kolejne zestawienie.

CC-BY-SA-3.0

CC-BY-SA-3.0

Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat2, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: AXN, Canal+, Discovery Channel, HBO i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach oraz programach związanych z przypadającymi na dany okres świętami i rocznicami. Publikujemy go w każdą niedzielę po 20.00.

Poniedziałek

21:00 - TVP Historia - Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Reduta nad Wartą

Fascynujący cykl skierowany do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prowadzący Adam Sikorski w interesujący sposób prezentuje sensacyjne wydarzenia, najczęściej z dziejów współczesnych Polski. Wśród podejmowanych przez niego tematów znajdują się m.in. losy polskiego podziemia niepodległościowego oraz historia PRL. Każdy z odcinków ma charakter wyprawy poszukiwawczej.

22:15 - TVP 1 - List biskupów

W czasie Soboru Watykańskiego II w 1965 roku polscy biskupi zwrócili do niemieckich duchownych z propozycją pojednania. Ich inicjatywa wzbudziła wściekłość komunistycznych władz i konsternację w polskim społeczeństwie. Rok później, w czasie uroczystości z okazji 1000-lecia chrztu Polski, wierni stanęli jednak po stronie biskupów. Dokument przybliża historię listu i próbuje ustalić motywy działań duchownych, którzy w Watykanie go podpisali. Prezentuje też późniejsze następstwa, m.in. reakcje Niemców i decyzje polityczne dotyczące normalizacji stosunków pomiędzy RFN a PRL.

Wtorek

17:25 - Polsat Viasat History - Zapomniane królowe Egiptu

Joann Fletcher, historyk, zajmuje się badaniami nad rolą kobiet w zarządzaniu państwem oraz nadawaniu kształtu różnych aspektom życia w starożytnym Egipcie. Sprawa ta była dotąd bagatelizowana, dlatego niewiele osób wie, że ówcześni Egipcjanie posiadali unikalne poglądy na temat równości płciowej. Stąd aż osiemnaście kobiet, które dzierżyły tytuł faraona, kobiet-lekarzy, nauczycielek, premierów, a także kapłanek. Fletcher posłuży się przykładami z kręgów władzy, jak Faraon Hatshepsut i Królowa Nefretete, oraz osób zajmujących ważne stanowiska. Tu przybliży sylwetkę Lady Peseshat, czyli pierwszej na świecie lekarki. W ten sposób odkryje cywilizacje, której nikt nie mógł dorównać w egalitaryzmie płciowym.

20:00 - TVN 7- Złoto pustyni

W marcu 1991 roku dobiega końca pierwsza wojna w Zatoce Perskiej. Zasłużony major Archie Gates (George Clooney) przygotowuje się do powrotu do Stanów Zjednoczonych. Tymczasem u jednego z irackich jeńców zostaje znaleziona tajemnicza mapa. Istnieją przypuszczenia, że wskazuje ona miejsce ukrycia złota zrabowanego przez Saddama Husajna w Kuwejcie. Gates podejmuje wyzwanie i rusza na poszukiwania fortuny. Do majora przyłączają się: oddany sprawie szeregowiec Conrad Vig (Spike Jonze), który nie wie jednak zbyt wiele o świecie i konsekwencjach wojny, młody sierżant Troy Barlow (Mark Wahlberg), tęskniący za pozostawioną w domu żoną i córeczką, oraz żarliwie wierzący kwatermistrz Chief Elgin (Ice Cube). Żołnierze szybko odszyfrowują mapę i znajdują zakopany na pustyni skarb. Jednak ten sukces jest dopiero początkiem ich problemów. W drodze do bazy major i jego towarzysze trafiają w sam środek irackiej wojny domowej. Zacięte walki toczą zwolennicy i przeciwnicy dyktatora. Amerykanie, którzy do tej pory nie brali udział w prawdziwej wojnie, muszą stanąć do krwawej walki. Wszyscy zostają poddani bardzo ciężkiej próbie. Film w zaskakujący sposób łączy elementy dramatu wojennego, kina akcji oraz komedii.

Środa

12:30 - TVP Historia - Clemenceau

1917 r. Trwa I wojna światowa. Sytuacja wewnętrzna we Francji jest bardzo trudna. Armia nieprzyjaciela zbliża się do bram Paryża. Alianci ponoszą klęski na wszystkich frontach. Stając w obliczu tragicznej sytuacji, rząd musi się zwrócić o pomoc do znienawidzonego człowieka. Jest nim Georges Clemenceau (Didier Bezace). Film przedstawia dzieje jego rządów.

Czwartek

14:20 - CANAL+ - Jack Strong

14:20 CANAL+Rok 1968. Major Ryszard Kukliński (Marcin Dorociński) odkrywa, że Związek Radziecki rozważa atak nuklearny na kraje NATO, który może wywołać wojnę zagrażającą także Polsce. Po awansie oficer zyskuje dostęp do tajnych dokumentów. W 1972 roku wyrusza z przyjacielem w rejs żaglówką po Bałtyku. Z jednego z portów RFN Kukliński potajemnie wysyła list do ambasady USA w Bonn, chcąc przekazywać Zachodowi informacje o planach militarnych ZSRR. Do kontaktów z nim zostaje wyznaczony David Forden (Patrick Wilson). Oficjalnie jest on drugim sekretarzem ambasady w Warszawie, a w rzeczywistości szefem CIA w Polsce. Pod pseudonimem ‚Jack Strong’ Kukliński rozpoczyna współpracę z USA. Trzymający w napięciu thriller szpiegowski Władysława Pasikowskiego („Psy”, „Pokłosie”) nominowano do Orłów w 12 kategoriach. Statuetkę zdobyła Maja Ostaszewska za postać Hanny Kuklińskiej. Produkcję nagrodzono także dwoma Złotymi Lwami - za reżyserię i kostiumy.

18:10 - HBO - Bogowie

Lata 80. Ambitny kardiochirurg Zbigniew Religa toczy zmagania o sprzęt i fundusze, by dokonać operacji pionierskiej dla polskiej medycyny. Ma przeciw sobie nie tylko skostaniały system, ale i świadomość tego, że narusza pewne tabu. Transplantacja serca nawet w środowisku jego kolegów po fachu wydaje się aktem wbrew naturze. Argumentują, że nie mają prawa do eksperymentów na pacjentach. Religa, wspierany przez asystenta Mariana Zembalę i innych młodych chirurgów, przeciwstawia się uznanym autorytetom za cenę ostracyzmu środowiska lekarskiego. Podejmuje decyzje, które ważą o życiu pacjentów i samotnie dźwiga na barkach odpowiedzialność za błędy. Na przekór niesprzyjającym czasom udaje mu się dokonać niemożliwego.

17:00 - TVP Historia - Artysta i niepokój wieku. Henryk Sienkiewicz 1846-1916

Film ukazuje sylwetkę Henryka Sienkiewicza na tle burzliwej epoki, w której żył. Pisarz zyskał rozgłos, uznanie oraz powodzenie materialne rzadkie w obranym zawodzie. W filmowej biografii pisarza wyeksponowano wątki, wskazujące na liczne dylematy duchowe, które nim targały - sceptycyzm, niepokój, wątpliwości religijne. W kontekście losów i twórczości Henryka Sienkiewicza rodzą się aktualne również dziś pytania o to, czy artystyczna doskonałość da się pogodzić z moralnym przesłaniem sztuki. Autorzy dokumentu zastanawiają się też, w jakich kategoriach postrzegać moralność artysty. O fenomenie pisarza mówią znawcy i miłośnicy jego prozy: profesorowie Janusz Pajewski i Tadeusz Bujnicki, Grażyna Borkowska, Włodymir Wasyłenko, Zygmunt Poznański, Jerzy Hoffman oraz wnuk pisarza, Juliusz Sienkiewicz. Fragmenty jego powieści i korespondencji oraz zapiski z osobistych dzienników czyta Zygmunt Józefczak, aktor Teatru Starego w Krakowie.

Piątek

18:30 - CANAL+ - Exodus: Bogowie i królowie

Egipt, XIII wiek p.n.e. Przepowiednia głosi, że następcą faraona Setiego (John Turturro) ma zostać mąż, który dokona na polu bitwy heroicznego czynu. Podczas wojny z Hetytami Mojżesz (Christian Bale) ratuje Ramzesa (Joel Edgerton), narażając własne życie. Od tamtej pory Ramzes zaczyna widzieć w bracie rywala. Po śmierci ojca skazuje go na banicję. Mojżesz osiedla się z dala od Memfis, zakłada rodzinę i prowadzi spokojne życie pasterza. Tymczasem pod rządami Ramzesa sytuacja Hebrajczyków w Egipcie ulega znacznemu pogorszeniu. Pewnego dnia Mojżeszowi ukazuje się Bóg i powierza misję ocalenia ich z niewoli. Ramzes odrzuca prośby o uwolnienie Żydów, wówczas na państwo spada dziesięć plag. Ostatnią z nich jest śmierć pierworodnych synów Egipcjan, także syna faraona. Kiedy Ramzes odkrywa, że dzieci Hebrajczyków przeżyły, nakazuje im opuścić Egipt, a następnie wysyła za nimi armię.

Sobota

21:00 - Polsat Viasat History - Dziewczęta z Auschwitz

Byłe więźniarki opowiadają współczesnym młodym kobietom o swoim życiu w obozie koncentracyjnym. Mimo że od tamtych wydarzeń minęło wiele lat, wciąż budzą one w bohaterkach wiele emocji. W filmie znalazły się m.in. wspomnienia kobiety, która trafiła do Auschwitz jako 9-letnia dziewczynka, młodej matki, która rodziła swoje pierwsze dziecko w koszmarnych warunkach. Swoimi przeżyciami dzielą się także byłe członkinie orkiestry, która przygrywała osobom skazanym na śmierć w komorze gazowej, oraz kobiety pracujące w puffach, obozowych domach publicznych.

Niedziela

15:10 - TVN - Potop (2-ost.)

Czasy najazdu szwedzkiego na Polskę. Andrzej Kmicic (Daniel Olbrychski), chorąży orszański zaręczony z Oleńką Billewiczówną (Małgorzata Braunek), nieopatrznie wiąże się ze współpracującym ze Szwedami Januszem Radziwiłłem (Władysław Hańcza). Z tego powodu szlachta, między innymi Jerzy Michał Wołodyjowski (Tadeusz Łomnicki) i Jan Onufry Zagłoba (Kazimierz Wichniarz), oraz narzeczona uznają go za zdrajcę ojczyzny. Po pewnym czasie młody pułkownik uświadamia sobie jednak, że Radziwiłłom chodzi nie o dobro ojczyzny, lecz o własne interesy, w tym także objęcie polskiego tronu. Porywa więc księcia Bogusława (Leszek Teleszyński), by zawieźć zdrajcę przed oblicze króla Jana Kazimierza i w ten sposób odkupić winy. Niestety, więzień ciężko go rani i umyka pogoni... Film jest ekranizacją epopei historycznej Henryka Sienkiewicza, zrealizowaną z wielkim rozmachem i zawierającą szereg scen batalistycznych. Obraz nominowano w roku 1975 do nagrody Oscara.

20:10 - TVP 2 - Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł

Wybrzeże, grudzień 1970 roku. Tuż przed świętami zostają podniesione ceny mięsa. Rośnie fala społecznego niezadowolenia. Stoczniowcy podejmują strajk, domagając się wyższych zarobków. Na tle tych dramatycznych wydarzeń toczy się też zwykłe życie. Pracujący w porcie Brunon Drywa (Michał Kowalski) niedawno przeprowadził się z żoną Stefanią (Marta Honzatko) i trojgiem dzieci do nowego mieszkania. Cała rodzina z radością wyczekuje świąt. Tymczasem przeciw protestującym zostają wysłane oddziały wojska i milicji. W gabinecie pierwszego sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki (Wojciech Pszoniak) trwają burzliwe narady. Jeden z jego współpracowników, Zenon Kliszko (Piotr Fronczewski), proponuje użycie siły. Niedługo potem wojsko zaczyna strzelać do robotników. Jako jeden z pierwszych ginie Drywa... Scenariusz filmu oparto na tragicznych wydarzeniach z 17 grudnia 1970 roku, kiedy w drodze do pracy została ostrzelana załoga stoczni gdyńskiej. Wśród ofiar masakry był Zbigniew Godlewski, któremu później została poświęcona „Ballada o Janku Wiśniewskim”.

21:20 - TVP Historia - Rozkaz: Stan wojenny

W 2004 roku mija 23. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Autorzy programu starają się przedstawić, w jaki sposób władze od początku działalności Solidarności w sposób utajniony systematycznie przygotowywały się do konfrontacji ze społeczeństwem. Na podstawie dokumentów i relacji świadków przedstawiają determinację i konsekwencję władz w przygotowywaniu stanu wojennego, zarówno od strony prawnej, jak i techniczno-wojskowej. Sporządzono szczegółowe listy osób, które miały zostać internowane, opracowywano sposoby blokad telekomunikacji oraz dokonywano prowokacji. Wszystkie te działania służyły uzasadnieniu konieczności wprowadzenia stanu wojennego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz