Krakowska szopka w paryskiej katedrze Notre-Dame


W słynnej paryskiej katedrze Notre-Dame stanęła krakowska szopka wykonane przez rodzinę Markowskich. Do święta Ofiarowania Pańskiego zobaczy ją dwa miliony pielgrzymów i gości, którzy w tym czasie gromadzić się będą w świątyni.

szopkakrakowska

Krakowska szopka w Notre-Dame / fot. notredamedeparis.fr

Szopka Markowskich była najwyższą szopką w dziejach Konkursu Szopek Krakowskich, który wygrała w 2010 r. Mierząca 501 cm wysokości, 275 cm szerokości i 111 cm głębokości szopka powstawała przez dwa lata. Jej centralne miejsce zajmuje scena Bożego Narodzenia wraz z kłaniającymi się pasterzami i Trzema Królami.

Zgodnie z tradycją krakowska szopka zawiera w sobie sceny Bożego Narodzenia oraz obiekty architektoniczne Krakowa. Szopka Markowskich prezentuje fragmenty 21 kościołów Krakowa, Bramy Floriańskiej, Barbakanu i Sukiennic. Ponadto w jej 10 witrażach umieszczono wizerunki dziewięciu świętych pochowanych w Krakowie oraz  wizerunek św. Jana Pawła II. Nie zabrakło również nawiązań do polskich legend związanych z dawną stolicą Polski. Wiele elementów szopki jest ruchomych, jak żłóbek z Jezusem oraz lajkonik.

Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską organizowany jest od 1937 r. Od 1946 roku organizatorem konkursu jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

 

W poprzednich latach w Notre–Dame prezentowane były szopki z Czech, Niemiec, Włoch oraz Francji.

Szopkę można podziwiać także na filmiku dodanym na Youtube:

 Źródło: notredamedeparis.fr

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz