Startujemy z działem historii sportu!


Historia sportu jest fascynująca. Tysiące lat tradycji, ciągły rozwój dyscyplin i zmieniające się reguły gry, wreszcie wielkie sukcesy i spektakularne porażki. O tym wszystkim będziemy pisać w naszym nowym dziale historii sportu, który startuje dzisiaj. Jego szefem został Paweł Markiewicz.

sport2Sport przynajmniej w części swej złożonej natury wydaje się zjawiskiem ulotnym. Uczestniczymy w zawodach, treningach, konferencjach prasowych i zwykle w niedługiej przyszłości emocje, które nam wówczas towarzyszyły, zastępowane są nowymi, wywołanymi kolejnym „zdarzeniem sportowym”. W tym sensie sport uzyskuje powagę i znaczenie tylko w chwili, w której się dzieje, teraz, na naszych oczach i przy naszym biernym lub aktywnym udziale. Sprawia to, że trudno przekonywać do potrzeby studiów nad dziejami sportu. Ten nie jest jednak  wyłącznie źródłem efemerycznych emocji. W refleksji nad przeszłością nie sposób go pomijać, bo uwikłany w politykę, gospodarkę, ważny w sferze społecznej i szeroko pojmowanej kultury stanowi integralną część w istocie każdej roztropnej wizji historii.

Zadaniem historyka sportu, jeśli godzić się na istnienie takiej właśnie subdyscypliny w poważnych dociekaniach nad przeszłością, jest zatem nie tylko zachowywanie wspominanych „zdarzeń sportowych” w zbiorowej pamięci, ale też przekonywanie do ich powagi i niepośledniego  znaczenia w przeszłości. Widać je znakomicie w szerokich kontekstach funkcjonowania sportu, w wielu dziedzinach życia tylko pozornie wolnych od jakichkolwiek związków z tą sferą aktywności człowieka, która w nieprzyjaznej jej wizji ogranicza ją wyłącznie do fizyczności i cielesności (stąd sport długo uznawano za trywialny i banalny). Siła sportu tkwi jednak w trwałym od tysiącleci systemie wartości, idei i symboli, których wykorzystanie poza nim samym stanowi solidną rękojmię sukcesu, zwycięstwa, wszelkiego powodzenia.

Celem i nadzieją osób powołujących dział poświęcony dziejom sportu i kultury fizycznej, jest zatem popularyzacja tej nieco marginalizowanej w „poważnej„, tradycyjnej historiografii (skoncentrowanej niemal wyłącznie na poważnej polityce, ekonomii i wojskowości) dziedziny badań. Z drugiej strony nie chcemy uprawiać typowo ”dziennikarskiej” (wynikowej, zdarzeniowej, mocno emocjonalnej) sztuki pisania o sporcie.

375629_397067853746544_1209757162_n

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów LCDHS

Zamierzamy integrować badaczy akceptujących nowoczesną wizję studiów nad dziejami sportu, ukazującą go w jego szerokim tle, kontekstach i zależnościach. Efekty takich właśnie dociekań zamierzamy udostępniać czytelnikom portalu historia.org.pl. Niezwykle zależy nam na wysokim poziomie merytorycznym pojawiających się artykułów, dlatego też dzięki przychylności Polskiej Akademii Olimpijskiej stworzyliśmy Radę Naukową, która swoim autorytetem i wiedzą będzie czuwała nad ich jakością.

Dział historii sportu podzielony został na trzy poddziały:

Wewnętrzny podział (uwarunkowany wieloma merytorycznymi względami) posiada zasadnicze walory porządkujące, jego celem jest usystematyzowanie wiedzy z zakresu historii sportu zbioru i czysty pragmatyzm, umożliwiający prostsze wyszukiwanie tekstów.

Dział Historii Sportu powstał i funkcjonować będzie przy współpracy z kilkoma znaczącymi organizacjami sportowymi naszego kraju w tym:

W znaczący sposób wsparły nas Wydawnictwo Zysk i S-ka oraz Wydawnictwo Oskar. Wsparcie to pozwoli nam na bieżące informowanie czytelników o sportowych nowościach książkowych.

Wierzymy, że już najbliższe tygodnie przyniosą kolejne sukcesy sportowe, które w niedługim czasie będziemy mogli nazywać jako historyczne i opisać je na łamach portalu. Materii do naszych studiów z pewnością zatem nie zabraknie…

Zapraszamy do współpracy osoby i instytucje, które wspólnie z nami chciałyby uczestniczyć w tworzeniu opisanego wyżej projektu. Gwarantujemy satysfakcję i współpracę w sportowej atmosferze pozytywnej rywalizacji.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt mailowy pod adresem: pawel.markiewicz@historia.org.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz