Powstanie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939


Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin zapowiedział utworzenie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Instytucja powstanie w byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 ma być muzeum narracyjnym opowiadającym historie konkretnych placówek, które tworzyły składnicę wojskową na Westerplatte, ale też konkretnych żołnierzy. Miejscem ekspozycji będą na nowo odtworzone obiekty Wojskowej Składnicy Tranzytowej na półwyspie Westerplatte. Większość oryginalnych fortyfikacji uległa zniszczeniu w 1939 r., na potrzebny nowego muzeum mają zostać wniesione na nowe, w stylizacji zbliżonej do oryginału.

Na pierwszego dyrektora powstającego Muzeum został mianowany prof. Piotr Semków, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej. Jego kandydaturę zaopiniowało pozytywnie m.in. Stowarzyszenie Muzealników Polskich i Stowarzyszenia Historyków Wojskowości. Natomiast dyrektorem programowym został Mariusz Wójtowicz-Podhorski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Zgodnie z zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 22 grudnia 2015 r. przedmiotem działania muzeum będzie:

 1. stworzenie przestrzeni wystawienniczej i ośrodka inspirującego do refleksji na temat historii Westerplatte i Wojny Obronnej Polski w 1939 r. oraz losów Wojskowej Składnicy Tranzytowej od początku jego powstania do końca XX w., ze szczególnym uwzględnieniem historii obiektu w latach 1926-1939 i jego obrony we wrześniu 1939 r.;
 2. konsolidacja działań na rzecz ochrony i opieki nad dziedzictwem kulturowym Wojny Obronnej Polski w 1939 r., przede wszystkim na rzecz upamiętnienia oporu Żołnierza Polskiego i armii II Rzeczypospolitej;
 3. prowadzenie renowacji zabytków i rewaloryzacji terenów dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Westerplatte, z uwzględnieniem zabytków architektury militarnej różnych okresów historycznych;
 4. prowadzenie działalności kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, popularyzatorskiej, związanej z problematyką historii obrony Westerplatte oraz historii i dorobku Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej i poniesionego wysiłku w obronie kraju w 1939 r.;
 5. promowanie historii Polski, Gdańska, Westerplatte oraz Wojskowej Składnicy Tranzytowej i historii jej obrony we wrześniu 1939 r. na tle Wojny Obronnej 1939 r. w Polsce i poza jej granicami.

Polska składnica wojskowa powstała na Westerplatte decyzją Rady Ligi Narodów - organu, który kontrolował porządek prawny w Wolnym Mieście Gdańsk. Składnica zaczęła funkcjonować w 1926 r., a w latach 30. system obronny na Westerplatte został rozbudowany. Powstało wówczas m.in. pięć wartowni oraz nowoczesny budynek koszar.

1 września 1939 r. o godzinie 4.47 Westerplatte zostało zaatakowane wystrzałami z niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein”. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. Bilbo pisze:

  Hańba dla dotychczasowych władz, że dotąd jeszcze nie powstało. Westerplatte to przecież potężny symbol wojny 1939 r.

 2. Filip J. pisze:

  Pomimo, iż w większości obszar dawnej Składnicy to obecnie „ładnie uprzątnięte” ruiny, to jednak jest to bardzo ciekawe miejsce i obowiązkowy punkt dla każdego turysty. Powstanie muzeum z pewnością to uatrakcyjni.

 3. Anno pisze:

  Co za osioł wrzucił do statutu komunistyczne określenie Wojna Obronna 1939 r. Szkoda gadać.

Zostaw własny komentarz