W Poznaniu powstanie Muzeum Enigmy


Dzięki staraniom poznańskiego dziennikarza Szymona Mazura i przychylności miejskich radnych w Poznaniu powstanie Muzeum Enigmy. Upamiętni zasługi polskich kryptologów Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.

Bundesarchiv_Bild_101I-769-0229-10A_Frankreich_Guderian_-Enigma-_croppped

gen. Heinz Guderian i Enigma na froncie kampanii francuskiej

Placówka znajdzie miejsce w należącym do Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza gmachu Collegium Historicum. W związku z przenosinami wydziału do nowego kampusu pomieszczenia zostaną zwolnione i przekazane na potrzeby nowego muzeum. W tym miejscu przed wojną stało Biuro Szyfrów, które zatrudniało polskich kryptologów. Niedaleko znajduje się także poświęcony im pomnik.

Muzeum będzie w interaktywny sposób przedstawiać dokumenty, fotografie, repliki enigmy i inne pamiątki związane z Rejewskim, Różyckim i Zygalskim. Jedną z atrakcji ma być możliwość łamania prostych szyfrów przez zwiedzających. Ma się w nim znaleźć także sklep z książkami i filmami o Enigmie. W planach jest także organizowanie potańcówek w stylu lat 30.

Projekt muzeum został zakwalifikowany do 14 przedsięwzięć, które mają największe szanse na dofinansowanie przez Unię Europejską. Poznańska instytucja może liczyć nawet na 10 milionów złotych, zaś całkowity koszt budowy wynosi 15 milionów złotych.

Enigma była niemiecką maszyną szyfrującą. Jej skomplikowany szyfr oparty na zasadzie obracających się wirników był ogromnym wyzwaniem dla Aliantów, a Niemcom zapewniał skuteczny i bezpieczny sposób komunikacji. Do czasu... Polacy jako pierwsi złamali jej kod. Dokonali tego Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Stworzyli do tego celu urządzenie ułatwiające łamanie szyfrów - bombę kryptologiczną. Niemcy też nie próżnowali, ciągle pracując nad ulepszeniami swojej maszyny. Dlatego w pewnym momencie Polacy zdecydowali się przekazać sojusznikom swoje materiały dotyczące Enigmy. Miały one istotny wpływ na działalność zespołu Alana Turinga, który ostatecznie rozkodował maszynę. Od tego czasu Alianci uzyskali dostęp do tysięcy niemieckich depesz, co miało ogromny wpływ na ich ostateczne zwycięstwo.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz