„Wersal. Prawo krwi” najdroższy serial w historii Francji debiutuje w telewizji


Megaprodukcja francuskiego CANAL+ „Wersal. Prawo krwi”, opowiadająca o czasach Ludwika XIV, to najdroższy serial w historii francuskiej telewizji. Fabuła rozpoczyna się w momencie objęcia tronu przez młodego władcę.

wersal-prawo-krwi-01Produkcja jest osadzona w historycznych realiach, które przenoszą widzów do XVII-wiecznej Francji na zdemoralizowany, pełen intryg dwór Króla Słońce. Budżet liczącego 10 odcinków serialu wyniósł 30 mln euro, z czego ponad 3 mln euro kosztowały kostiumy i dekoracje.

Część zdjęć kręcono w Wersalu, jednak ze względu na to, że pałac jest zamknięty dla turystów tylko jeden dzień w tygodniu, producenci na potrzeby serialu odtworzyli królewskie apartamenty w studiu w podparyskim Bry-sur-Marne.

Fabuła serialu rozpoczyna się w 1667 roku, gdy Ludwik XIV ma 28 lat i wreszcie samodzielnie rządzi Francją. Opuszcza Paryż i na swoją rezydencję wybiera Wersal, gdzie rozpoczyna budowę pałacu, który stanie się wkrótce jego wizytówką, królewską siedzibą budzącą zazdrość wszystkich władców świata.

Serial był zrealizowany przez międzynarodową, liczącą 600 osób ekipę. W jej skład weszli m.in. scenarzyści Simon Mirren („Zabójcze umysły”) i David Wolstencroft, twórca „Spooksa” i miniserialu „The Escape Artist”, oraz reżyserzy, m.in. Jalil Lespert („Yves Saint Laurent”) i Christoph Schrewe („Prawdziwa historia rodu Borgiów”). Rolę Ludwika XIV powierzono brytyjskiemu aktorowi George’owi Blagdenowi, znanemu jako Athelstan w serialu „Wikingowie” oraz Grantaire w adaptacji „Les Miserables. Nędznicy” z 2012. Król Słońce w jego interpretacji jest jednocześnie wrażliwy i okrutny, charyzmatyczny i przebiegły. W Filipa Orleańskiego, brata Ludwika, wcielił się Walijczyk Alexander Vlahos. Jego żonę, a zarazem wieloletnią kochankę Króla Słońce - zagrała pochodząca ze Szwajcarii Noémie Schmidt.

„Wersal. Prawo krwi” w każdy czwartek o godz. 21.00 w CANAL+.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz