Sztuka i malarstwo „Znani – nieznani polscy herosi XX wieku”


 

Tamara Łempicka, Karol Estreicher, Nikifor Krynicki, chociaż wiele ich dzieli to łączy jedno – to nieprzeciętne i uzdolnione osoby, których twórczość na stałe zapisała się na kartach historii Polski. Ich dorobek oraz dziedzictwo zostanie zaprezentowane w cyklu „Polscy Herosi XX wieku” na antenie Polsat Viasat History.

Wielcy artyści XX wieku

60-sekundowe odcinki „Polskich Herosów XX wieku” są poświęcone wybitnym postaciom, które odcisnęły trwałe piętno na historii naszego kraju. Już od 8 lutego widzowie zobaczą cykl o osobach, które poświeciły się dla sztuki.

Tamara_de_LempickaTamara Łempicka – a tak naprawdę Maria Gurwik-Górska – urodziła się 16 maja 1989 roku w Warszawie. Była polską malarką epoki art deco, jedną z najważniejszych przedstawicielek tej estetyki. W pierwszym okresie twórczości artystki można zaobserwować silne wpływy renesansu, czyli charakterystyczny dla tej epoki dokładny rysunek, czyste kolory, cienie. Malarka zainspirowała się tym okresem, gdy w 1907 roku przeniosła się do szkoły w Lozannie. To babcia po raz pierwszy pokazała jej renesansowe dzieła. Debiutancka wystawa artystki miała miejsce w 1922 roku i rozpoczęła najbardziej charakterystyczny okres dla jej twórczości. Właśnie wtedy powstały kubistyczne portrety i akty, nasycone barwami i kolorami. Z początkiem II wojny światowej malarka przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. Tam rozpoczął się trzeci okres jej twórczości, w którym używała szpachli – nietypowego narzędzia impresjonizmu. Tematyka podejmowana przez artystkę spotkała się z dużym zainteresowaniem osób zamożnych i arystokracji, co przełożyło się na sukces finansowy. Obrazy Tamary Łempickiej nie spotkały się jednak z uznaniem krytyków, którzy uważali je za zbyt kontrowersyjne ze względu na homoerotyczny wydźwięk portretów oraz cielesność, która graniczyła z kiczem i grzechem.

W drugim odcinku widzowie będą mieli okazję poznać historię polskiego historyka sztuki, prozaika, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego – Karola Estreichera. Wsławił sięKarol_Estreicher_by_Leon_Wyczółkowski_(1905) udziałem w sprowadzaniu cennych, polskich dzieł sztuki z Niemiec z powrotem do ojczyzny w 1946 roku. Wtedy też w niemieckich kopalniach soli natrafił na dzieła z Wielkopolski. Z tamtego czasu pochodzi zdjęcie Karola ubranego w mundur majora Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który na Dworcu Głównym w Krakowie prezentuje dzieło Leonarda da Vinci.

W trzecim odcinku Polsat Viasat History przybliży widzom biografię Epifaniusza Dworniaka, znanego jako Nikifor Krynicki – polskiego malarza, łemkowskiego pochodzenia. Artysta całe swoje życie spędził w samotności i nędzy, a większość uważała go za upośledzonego kalekę. Jego twórczość po raz pierwszy została odkryta w 1930 roku. Krytycy uznali, że malarz bezbłędnie operuje kołem. Dzieła Nikifora powstawały głównie na kawałkach tektury, okładkach zeszytów. Na nich artysta tworzył autoportrety i uwieczniał krynickie widoki. Zmarł w Domu Pomocy Społecznej w 1968 roku.

Niesamowite historie Herosów

W kolejnym tygodniu będzie można obejrzeć odcinki o potentatach branży kosmetycznej – Helenie Rubinstein, Max Factorze czy Antonim Cierplikowskim.

Co tydzień nowe historie Polskich Herosów XX wieku, oglądaj tylko na antenie Polsat Viasat History!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz