„Zapomniana Wojna 1914 - 1918. Front Wschodni” - A. Nieuważny


Nakładem Wydawnictwa Bosz ukazała się najnowsza książką Andrzeja Nieuważnego „Zapomniana Wojna 1914 - 1918. Front Wschodni”. Historia opisana przez autora ubogacona reprintami pocztówek, rysunków satyrycznych, wycinków prasowych, archiwalnych zdjęć, niebanalna oprawa graficzna, autorstwa Lecha Majewskiego, zebrane autentyczne wypowiedzi uczestników I wojny światowej co czyni z niej pozycję wyjątkowo wartą uwagi.

12695441_10201376949902929_1693472339_oW zbiorowej pamięci tragedia drugiej wojny światowej przysłoniła dramat wojny pierwszej. A jeśli o niej pamiętamy, to najczęściej w aspekcie czysto polskim (Piłsudski, Legiony) lub jako opowieści o odległej Marnie, Verdun, gazie pod Ypres, pierwszych czołgach.
Dwa razy dłuższy niż zachodni, 1500-kilometrowy front wschodni zniknął ze świadomości. Po stu latach wspominamy go tylko z okazji kilku bitew na ziemiach dzisiejszej Polski (Łódź, Limanowa, Gorlice). Kto jednak wie, co działo się na Wołyniu, pod Kowlem czy Rygą? Album przywraca pamięć o milionach uchodźców i ofiarach gigantycznych zmagań, które naznaczyły tę część Europy. Autor przypomina całą historię ważnej dla Polaków wojny, choć nie była to polska wojna – to fragment wspólnej historii kilkunastu narodów.

Prawie 600 pocztówek, rysunków satyrycznych, wycinków prasowych, archiwalnych zdjęć, niebanalna oprawa graficzna, autorstwa Lecha Majewskiego, zebrane autentyczne wypowiedzi uczestników I wojny światowej i solidna warstwa historyczna – to najważniejsze walory naszego najnowszego albumu. Publikacja nie jest jedynie zbiorem suchych faktów historycznych, okraszonych przypadkową ikonografią. Oddaliśmy głos świadkom epoki, a setki niepublikowanych fotografii przybliżają czasy, w których śmierć milionów ludzi mieszała się z nadzieją na lepsze – lub chociaż inne – Jutro. Na rynku polskim nie ma książki ilustrującej wielkie zmagania na całym froncie wschodnim pierwszej wojny światowej. Wojny, w której walczyli nasi przodkowie, i o której, w obliczu tragedii lat 1939–1945, solidarnie zapominano. Wspomnienia świadków i setki niepublikowanych fotografii przybliżą dramat lat 1914–1918, po którym świat zmienił się nie do poznania. Materiał historyczny w albumie obejmuje ziemie dzisiejszej Polski, Rosji, Łotwy, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Album jest unikatowym zbiorem ikonografii, dokumentów (a także niektórych obiektów) tyczących dziejów ziem polskich oraz tzw. Kresów w czasach pierwszej wojny światowej.

Bardzo wiele wskazuje, że „wielka wojna zwykłych ludzi”, jaką była pierwsza światowa, przemawia do wyobraźni dzisiejszych zwykłych ludzi. Coraz więcej rekonstruktorów wsiada do wehikułu czasu, by cofnąć się o wiek.

Autor: Andrzej Nieuważny
Tytuł:
 Zapomniana Wojna 1914 - 1918. Front Wschodni
Wydawnictwo: Bosz
Liczba stron: 215
Liczba zdjęć: 575
Format: 240 x 300 mm
ISBN: 978-83-7576-228-0
Oprawa: twarda

 

Korekta: Adrianna Szczepaniak

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Rafael aus Zichenau pisze:

    sformuowanie najnowsza w przypadku ukazania się ksiązki po śmierci jej autora - chyba raczej nie na miejscu 🙁

Zostaw własny komentarz